Õhk ja taevas näivad lõõmavate tulekahjude tõttu samuti kui tules olevat.Foto: @MariettaDaviz/Twitter
Toimetas Greete Kõrvits 23. september 2019 19:28
Nädalavahetusel värvus taevas ühe Indoneesia provintsi kohal veripunaseks. Huvitava fenomeni taga on aga nukker reaalsus: metsatulekahjud.

BBC kirjutab, et nähtuse nimi on Rayleigh' hajumine. Seda kogeme tavaliselt näiteks selge ilmaga – selle tõttu on taevas sinine. Jambi provintsis põhjustasid fenomeni aga tulekahjud, mis piirkonnas igal aastal sel perioodil lahvatavad. 

Tekkinud vines näib taevas sinise asemel punane, seda eriti keskpäeva paiku. Hoolimata sellest, et vaatepilt on üsna põrgulik, ei mõjuta taeva muutunud värv õhutemperatuuri.

Sel septembril on tulekahjud ja neist tekkinud vine ühed viimaste aastate võimsaimad. Osaliselt on selles süüdi nii suured ettevõtted kui põllumehed, kes kasutavad kuiva ilma ära selleks, et põhimõtteliselt alepõllundusega tegeleda, põletades metsa, et hiljem toota palmiõli, tselluloosi ja muud. Ehkki see on lihtne viis maad põllumajanduse viljelemiseks tühjaks teha ning hävitada haigusi, mis võisid vilja eelnevalt kimbutada, viib põletamine aga kahjuks selleni, et tuli väljub sageli kontrolli alt, jõudes tihti ka looduskaitsealadele.

Kahjulik pole see vaid loodusele. Punane taevalaotus võis küll olla omapärane, ehk isegi ilus vaatepilt, kuid Jambi provintsi elanike silmad ajab see vett jooksma ja kopsudele ei ole tulipunase vine sisse hingamine meeldiv. Aastast aastasse tossu sisse hingamine tekitab arstide sõnul erinevaid tervisehädasid ning pärsib isegi väikelaste arengut.