Poliitika

OPOSITSIOON SEITSMEEUROSEST ERAKORRALISEST PENSIONITÕUSUST: „Eks nad on otsustanud inimesi mõnitada.“ (64)

Kristjan Väli, 23. september 2019 16:57
Keskerakonna valimisreklaam, millel Jüri Ratas lubab 100 euro suurust erakorralist pensionitõusu. Foto: Teet Malsroos
"Eks nad ole otsustanud inimesi mõnitada. Tavaliselt teeb seda EKRE inimgruppide kaupa, nüüd kogu valitsus. Seitse eurot on loomulikult rohkem kui null, aga vähem kui sada eurot pluss indekseerimine, mida lubas Jüri Ratas," kommenteerib reformierakondlasest riigikoguliige Jürgen Ligi.

Opositsioonipoliitikud ütlevad, mida nad arvavad seitsmeeurosest erakorralisest pensionitõusust.

Ta meenutab, et viimane tegelik erakorraline pensionitõus oli 2007. aastal: "Töötasin ka ise tookord Andrus Ansipi esimeses valitsuses ja tõepoolest, aastatel 2005-2007 oli kahel aastal kokku erakorraline pensionitõus 40 protsenti. Tol ajal oli ka katteallikas erakorraliseks pensionitõusuks olemas, selleks tarbeks moodustatud ja kõrvale pandud erakorralisse pensionifondi oli kogunenud toonases vääringus 3,8 miljardit krooni."

Sõerd ütleb, et korralise indekseerimisega, vastavalt kehtivale seadusele tõuseb pension järgmisel aastal 8 protsenti ja Jüri Ratas paneb siis veel 1 protsendi juurde, nii et kokku tuleb seega 9 protsenti. "Arvestades Jüri Ratase valitsuse ajal toimunud hinnatõuse, on see 7 eurot väga väike summa. Võrdluseks tasub vaadata, kui palju on viimastel aastatel kallinenud küttepuud, talvekartul ja elekter," märgib poliitik.

Sõerd tunnistab, et erakordselt nadi pensionitõus pole see, mida Keskerakonnale oma hääle andnud valijad ootasid.

Michal: olen väga üllatunud

"Keskerakonna lubadus mustvalgel oli – 100 eurot pensionitõus 2020. aastal. Mäletate Ratase plakateid? Kui ajakirjanduse info vastab tõele, siis on täpselt nagu vana Eesti kõnekäänd – kui usud poolt, saad poolega ikka petta. Indekseeri järgi tõuseb järgmisel aastal pension 38 eurot. Indeks, nagu teada sõltub lõviosas majandusest ja osalt hinnatõusunumbrist, mitte valitsusest," selgitab reformierakondlasest riigikoguliige Kristen Michal.

Ta jätkab: "Kui valitsus lisab 38 eurosele tõusule 7 eurot, isegi siis võib öelda, et isegi kui neid koos arvestada, ei tule isegi poolt lubadusest täis! Ning erakorralisest 100 eurosest tõusust, mis on Keskerakonna põhiline lubadus, millega küsiti pensionäridelt mandaati, ei ole lõhnagi."

Michal ütleb, et eelarve avalikustamine tuleks ära oodata, et numbrites täpsed olla, ent tema on isiklikult väga üllatunud ja kuna 100 eurone pensionitõus oli Keskerakonna kõige olulisem valimislubadus, siis on paljud valijad lihtsalt tuimalt petta saanud.  "Riigi rahaasjade mitteteadmisega seda vabandada ei saa, sest headel aegadel oli ka eelmine Jüri Ratase valitsus, ning Keskerakond teadis hästi, mis on riigi võimalused," ütleb Michal.

Jürgen Ligi jääb teemat kommenteerides võrdlemisi napisõnaliseks. "Eks nad ole otsustanud inimesi mõnitada. Tavaliselt teeb seda EKRE inimgruppide kaupa, nüüd kogu valitsus. Seitse eurot on loomulikult rohkem kui null, aga vähem kui sada eurot pluss indekseerimine, mida lubas Jüri Ratas," lausub poliitik.

Kuigi valitsus pole eelarvet veel lukku löönud, on siiski numbrites juba suuremad kokkulepped tehtud. Õhtulehe andmeil on poliitringkondades tõdemus, et pensione tõstetakse erakorraliselt ehk täiendavalt järgmisel aastal küll, kuid seda 7 euro võrra.

Samal teemal

23.08.2019
ÕL VIDEO | Seitsmeeurone erakorraline pensionitõus ajas pensionäri naerma