Poliitika

OTSEVIDEO | Erikomisjon arutab: kas neljarajalised maanteed tulevad? (30)

Johanna-Kadri Kuusk, 23. september 2019 13:28
Foto: Kuvatõmmis/ riigikogu otseülekanne
Riigikogu riigieelarve kontrolli erikomisjon arutab esmaspäeval avaliku ja erasektori koostöö (PPP) võimalusi ja kogemusi maanteede ehitamisel.


 

Erikomisjoni esimehe Jürgen Ligi sõnul on arutelu ajendiks rahandusminister Martin Helme sõnavõtud Eesti põhimaanteede neljarealiseks ehitamisest.

„Ministri seisukohavõtud ei ole olnud kooskõlas Eestile seni teada olevate tõdedega tee-ehitusest, transpordist, rahandusest ega makromajandusest,“ märkis Ligi. Ta lisas, et arvestades Euroopa negatiivseid kogemusi PPP projektidega on erikomisjoni kohus kontrollida, ega Eestit ei ähvarda pikaajaline kahju ja sõltuvus.

Istungil annab rahandusministeerium ülevaate, mis on PPPd toetavad argumendid, Eesti kogemused ja võimalused selles vallas ning milline on edasine tegevuskava.

Martin Helme: praeguse tempoga ei saagi need teed valmis

Rahandusminsitri sõnul on meil viimasel 25 aastal ei ole suurte linnade vahele korralikke teid tehtud.

„Mis meid täna takistab on struktuurne tasakaal ehk Euroopa sätestatud reegleid. Kui me nii jätkame, siis me ei saa neid teid niipea valmis. Lahenduseks ongi avaliku ja erasektori koostöö,“ selitas Helme.

Minstri sõnul on selle esimene ja olulisim eelis on tempo tõus ja samuti ka odavamad lahendused. Teise positiivse punktina tõi Helme välja innovaatilisuse, kuna erasektoris otsitakse sageli uusi lahendusi kulude kokku hoidmiseks.

Arutelu läheb tuliseks

Komisjoni juhtiv Jürgen Ligi läks rahandusminister Helmega raksu. Helme hakkas esile tooma reformierakonna valitsusaastate jooksul tegemata jäänud otsuseid ja Ligi seevastu süüdistas Helmet erakonnalises demagoogias, kuna mineviku välja toomine ei olevat teema, milleks komisjon kokku kutsuti.

Ligi ja sotsiaaldemokraate esindav Jevgeni Ossinovski pärisid selle kohta, kuidas riik kindlustab, et teede ehituseks palgatud eraettevõte ka tegelikult järgmised 25–30 neid teid ehitab. Lisaks uurisid nad, kuidas tagatakse, et uute ja suuremate hoolduskuludega teed ei hakka riigieelarvet lõhki ajama.

Vastust nendele küsimustele justkui ei tulnudki. Kõlama jäi korduvalt koalitsiooniesindajate öeldud lause, et „kui lepingus on niimoodi kokku lepitud siis nii peab eraettevõte ka tegema.“ Rahandusminister Helme tõi välja eelduse, et era ükski eraettevõte ei hakka riigiga sõlmima lepingut, millega nad hakkama ei saa ja lisaks tagavad lepingu rikkumisega kaasnevad trahvid, et eraettevõte kokkulepetest kinni peaks.

„Oleme kulutanu ära selle tund aega, oleme jauranud, kas see on avaliku sektori kulu. See ei ole vaidluskoht. Kui see teha nii, et see poleks avaliku sektori kulu, siis ei olegi see mingi vaidluskoht,“ võttis Helme arutelu kokku enne lahkumist.

„Kahjuks jäime loosungite tasemele ja targemaks ei saanud,“ sõnas Ligi otsa.