Maailm

Lisatud Magnetic MRO kommentaar

Maailma vanim reisikorraldaja Thomas Cook kuulutas välja pankroti, pool miljonit turisti ei pääse koju (3)

Toimetas Johanna-Kadri Kuusk, Greete Kõrvits, 23. september 2019 07:41
Thomas Cook lennukFoto: AP/Scanpix
Peaaegu 200 aastat tegutsenud Suurbritannia reisifirma Thomas Cook teatas pankrotist, jättes umbes pool miljonit turisti kogu maailmas teadmatusse, kuidas nad koju peaksid pääsema.

BBC ja ABC News kirjutavad, et ettevõtte pankrot mõjutab üle 150 000 briti turisti, lisaks veel umbes 350 000 eurooplase, peamiselt saksa turisti koju pääsemist. 178aastase ettevõtte tegevjuht Peter Frankhauseri sõnul oli firma sulgemine äärmiselt kahetsusväärne ja mees vabandas reisifirma miljonite reisijate ja tuhandete töötajate ees.

Thoms Cook'i sulgemine seab küsimärgi alla 22 000 töökohta üle maailma, millest 9000 on Ühendkuningriigis.

Briti minister Grant Shapps kommenteeris, et pankrotiuudis oli väga kurb nii töötajatele kui ka reisijatele. Lisaks palus ta pankroti välja kuulutamise ajal välismaal olevatel brittidel mõistvaks jääda, kuna kõigi nende koju toimetamine on massiivne töö. Välismaale jäänud kodanike koju toomisele pandi nimeks operatsioon Matterhorn ning ministri sõnul on valitsus ja Briti tsiviillennundusamet hankinud selleks hulgaliselt lennukeid, mis elanikud tasuta koju tooks. Maksumaksjale läheb selle operatsiooni ellu viimine maksma umbes 113 miljonit eurot.

Viimasel aastal on Thomas Cooki tabanud suur majanduslike kaotuste laviin. BBC andmetel palus Thomas Cook pankroti vältimiseks Briti valitsuselt veidi üle 280 miljoni euro, mida valitsus keeldus andmast. Shapps kaitses valitsuse seisukohta. „Ma kardan, et see oleks neid väga lühikest aega vee peal hoidnud ja lõpuks oleksime olnud samas olukorras, kus peame inimesi koju tagasi tooma,“ kommenteeris ta ja lisas, et ettevõtte tulevik ei paistnud suurte võlgade pärast kuigi helge.

Peaminister Boris Johnson lubas transpordita jäänud briti puhkajad koju tagasi toimetada, kuid seadis küsimärgi alla selle, kas Thomas Cook on piisavalt motiveeritud selle probleemi lahendamisel.

Selle praeguseks maailmas tuntud reisifirma lõi 1841. aastal Thomas Cook. Reisiekspert Simon Calder kommenteeris, et ettevõte ei olnud lihtsalt 21. sajandiks valmis. „Nende töömudel oli hea 20. sajandi teiseks pooleks, mil inimesed läksid kuulekalt reisifirma juurde ja ostsid neilt reisipaketi. Nüüd saavad kõik olla iseenda reisiagendiks, neil on ligipääs kõikidele lennufirmadele, hotellidele, autorentidele ja muule. Thomas Cook ei olnud enam piisavalt silmapaistev.“

Thomas Cook on Magnetic MRO jaoks üks kauaaegsemaid kliente ning ka ka täna on Tallinnas Magnetic MRO baasihoolduse angaaris üks Thomas Cooki lennuk korralises hoolduses.

“Otse loomulikult on kahju kuulda legendaarse reisikorraldaja kaubamärgi Thomas Cook UK Plc pankrotist, " kommenteeris Magnetic MRO tegevjuht Risto Mäeots.  "Rääkimata emotsionaalsest tähendusest, kuna tegemist on siiski maailma ühe vanima kaubamärgiga."

Mäeots rõhutas, et rahalises mõttes ei ole Thomas Cook’il Magnetic MRO kogukäibes märkimisväärne osa. "Kindlasti pole tegemist rahaliselt suurema kliendiga, kelle kadumine Magnetic MRO jaoks suurt kahju tekitab, “ lisas ta. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee