Eesti uudised

Kartulivõtt nõukogude ajal: koolilaste orjatöö või meeleolukas seltsielu (4)

Jaan Väljaots, 20. september 2019 20:15
Otepää keskkooli 9. klasside õpilased abistavad kodumajandit kartulivõtmisel, september 1989.Foto: Tiit Veermäe / ETA / Õhtulehe arhiiv

Ajal, mil iseliikuvad või järelveetavad kartulikombainid kaks-kolm vagu kartuleid korraga ja kiiresti üles võtavad, ei ole koolilastel ega linnainimestel enam ammu kartulipõllule asja. Ometi on sellest ajast, kui pea kogu Eesti elanikkond sügisel kartulipõldude kohale kummardus, möödas napilt veerand sajandit.

Mõnes väiksemas majapidamises on kindlasti ka praegu alles põkatsi taga propellerina keerlev kartulivõturootor, mis mulda ja mugulaid laiali lennutab, aga talupere saab oma kartuli enamasti ise võetud. Ei ole enam hordide kaupa linnasugulasi, kes septembrikuu nädalavahetustel maale vuraks ja talgutega ka end talvekartuliga kindlustaks. Milleks? Kui supermarketis on kartul sentide eest kevadeni olemas, kilest kindad kõrval, parajal kõrgusel, nii et ei pea kummardumagi. Vaadaku maasugulased ise, kuidas oma kartulid üles saavad.

Ega tänastel linnalastel vist selget aimu olegi, kus ja kuidas kartul kasvab. Aga inimesed, kel eluaastaid nelikümmend või rohkem, teavad täpselt, kuidas lõhnavad värskelt lahtiaetud kartulid ja muld segamini traktori diislivinguga.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

25.09.2019
ÕL VIDEO JA GALERII | Kartulivõtt kesklinnas: kontorihoovist saab noppida mitu kõhutäit
19.09.2019
Kaerakruubi-kartulipuder röstitud juurviljadega
09.09.2019
LIIGA MÜRGISED: tee kõrvale jäetud kartulid viidi politseieskordi saatel prügilasse
06.09.2019
ARGIRETSEPT | Õhtusöögiidee: krõbedad kartulinagitsad

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee