Eesti uudised

Kartulivõtt nõukogude ajal: koolilaste orjatöö või meeleolukas seltsielu (4)

Jaan Väljaots, 20. september 2019, 20:15
Otepää keskkooli 9. klasside õpilased abistavad kodumajandit kartulivõtmisel, september 1989.Foto: Tiit Veermäe / ETA / Õhtulehe arhiiv
Ajal, mil iseliikuvad või järelveetavad kartulikombainid kaks-kolm vagu kartuleid korraga ja kiiresti üles võtavad, ei ole koolilastel ega linnainimestel enam ammu kartulipõllule asja. Ometi on sellest ajast, kui pea kogu Eesti elanikkond sügisel kartulipõldude kohale kummardus, möödas napilt veerand sajandit.

Mõnes väiksemas majapidamises on kindlasti ka praegu alles põkatsi taga propellerina keerlev kartulivõturootor, mis mulda ja mugulaid laiali lennutab, aga talupere saab oma kartuli enamasti ise võetud. Ei ole enam hordide kaupa linnasugulasi, kes septembrikuu nädalavahetustel maale vuraks ja talgutega ka end talvekartuliga kindlustaks. Milleks? Kui supermarketis on kartul sentide eest kevadeni olemas, kilest kindad kõrval, parajal kõrgusel, nii et ei pea kummardumagi. Vaadaku maasugulased ise, kuidas oma kartulid üles saavad.

Kõigi Õhtulehes ilmunud artiklite täismahus lugemiseks vajuta:

Samal teemal

19. september 2019, 07:03
Kaerakruubi-kartulipuder röstitud juurviljadega
9. september 2019, 12:11
LIIGA MÜRGISED: tee kõrvale jäetud kartulid viidi politseieskordi saatel prügilasse
6. september 2019, 15:00
ARGIRETSEPT | Õhtusöögiidee: krõbedad kartulinagitsad

4 KOMMENTAARI

m
Milla 21. september 2019, 16:13
Eks neid kartulivõtu päevi oli igasuguseid. Sai tööd tehtud ja sai nööki ka nähtud. Ilusa ilmagamõni päev põllul ei olnud probleem. Aga kui ühel sügisel mitu nädalat jutti pidevas sajus... Turuvarblased igatahes põllule ei läinud, kooliõpilasel ei olnud valikut.
m
Mann 21. september 2019, 10:23
Nii tore oli! Kaks nädalat kusagil majandis. Ööbimisega. Söögitädi tegi süüa, meie põllul. Selleks ajaks oli šefide (nii kutsuti abilisi põllul) käsut...
(loe edasi)
Loe kõiki (4)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee