Mõni külastaja kannab naljaviluks fooliumist mütsikest.Foto: Reuters/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 20. september 2019 21:31
USA õhuväe, kohalike elanike, politseijõudude ning ka ürituse Facebookis välja kuulutanud mehe suureks kergenduseks vastas üleskutsele vallutada õhuväe salajane baas vaid kusagil poolteist tuhat inimest.

Ala 51, inglise keeles Area 51 on vandenõuteoreetikute ja müstikahuviliste huviobjekt. Salajasel ja ligipääsmatul maa-alal arvatakse olevat tõendeid USA valitsuse varjatud tegevusest, ennekõike tõendeid maavälistest olenditest. 20aastane tudeng Matty Roberts mõtles suvel nalja teha ning lõi Facebookis ürituse „Jookseme Area 51-le tormi!“. Tema suureks ehmatuseks läks nali viraalseks ning lõpuks märkis end Facebookis „tulijaks“ üle kahe miljoni inimese.

„Päästke E.T. valitsuse käest“ Foto: Reuters/Scanpix

Nii Robertsi kui USA õhujõudude jaoks oli asi õige ruttu naljast kaugel (sellest võid vähemalt lugeda SIIT). On inimesi, kes ei saanud aru, et üritus oli nali – või said, aga lootsid, et see toimub ikka. Eriti mures olid kohalikud politseinikud ja väikelinnade elanikud, sest Area 51 lähedal toimuvad reedel kaks spontaanset festivali, Alienstock (nagu Woodstock) ja Storm Area 51 Basecamp (Area 51 tormijooksu treeninglaager ingl. k.). Tillukeses Racheli kõrbelinnas on elanikke 54, vähem kui Alienstockil esinejaid. Esialgseil andmeil arvasid korrakaitsjad, et kohale tuleb vähemalt 5000 inimest, võib-olla isegi kuni 50 000. Sellist hulka poleks kohalik politsei suutnud enam lollusi või endile-üksteisele viga tegemast suutnud hoida.

Seega on kohalike kergendus suur, kui reedeks oli kohal vaid kusagil poolteist tuhat inimest, kellest enamik on huvitatud festivalimelust ja niisama ajaveetmisest, kirjutavad New York Times ja Guardian.Pärastlõunaks on kusagil 150 inimest jõudnud käia ka Area 51 väravate juures selfisid tegemas. Sealt edasi minna nad mõistagi ei tohi, selle eest võib oodata vahistamine, kui mitte midagi veel hullemat – USA õhuvägi hoiatas korduvalt, et kaitseb vajadusel oma territooriumi.

Enamik külastajaid tuli niisama lõbusalt aega veetma ega kavatse oma elu salajase baasi vallutamisega ohtu seada. Foto: Reuters/Scanpix

Siin-seal võis meeleolu küll vägijookide abil ülemeelikuks minna, mõned külastajad panid selga kostüümid või pähe fooliummütsikesed ning skandeerivad üleskutseid UFOd välja anda, ent üldiselt näib, et Area 51 vallutamine lõpeb suhteliselt rahulikult.