Krimi

OHTLIK KIHUTAMINE: politseinikud haarasid relva, et peatada põgenevat liiklushuligaani (16)

Toimetas Triinu Laan, 20. september 2019, 13:03
Foto: Stanislav Moshkov
Neljapäeva hilisõhtul andsid politseinikud Haapsalus peatumismärguande ohtliku sõidustiiliga autojuhile, kes seda eiras ja seejärel politseinike eest ära sõitma asus. Politseinikud kasutasid auto peatamiseks teenistusrelva.

Eile hilisõhtul kella 23 ajal märkas liiklusjärelevalvet tegev politseipatrull Uuemõisa alevikus ringteel ohtliku sõidustiiliga sõiduautot Audi ja andis juhile peatumismärguande. Autojuht eiras märguannet ja lisas kiirust.

Politseinikud asusid sõidukile järele sõitma. Auto võttis suuna Tallinna poole, kuid Rannaküla teeristist keeras Keila-Haapsalu maanteele, kus veidi aeglustas. Politseinikel õnnestus sõita talle kõrvale, et tee ära blokeerida. Üks politseinikest väljus autost ja nägi, et juht on autos üksinda. Politseiniku lähenedes otsustas juht uuesti sõitu alustada, tagurdades ja pöörates selle ümber ning võttes suuna tagasi Ääsmäe-Haapsalu-Rohuküla maantee poole. Rannaküla ristmikul pööras juht Tallinna poole, vahetult enne Taebla asulat pööras aga ära ja jõudis välja Taebla-Kullamaa teele, kust hiljem keeras Ridala-Nigula teele ning sealt edasi Herjava-Võnnu teele.

Herjava-Võnnu teel kaotas põgenev sõiduk juhitavuse, tegi pöörde ja rammis patrullsõidukit, millel sai kahjustada esikülje parempoolne nurk. Siiski ei õnnestunud endiselt sõidukit peatada ja sõiduk jätkas suurel kiirusel ohtlikke manöövreid tehes patrulli eest ärasõitmist mööda Priguldi-Koela-Poe teed Harju-Risti-Riguldi-Võntküla maantee suunas, mille 35. kilomeetril kella 23.40 ajal vahetult enne Nõva külla jõudmist lõpuks peatus.

Politseinikud pidasid mehe sundi kasutades kinni. Juhti kontrollides selgitati välja, et tegemist on 18aastase noormehega, kes oli kaine, kuid kel puudus juhtimisõigus ja kes on ka varem korduvalt juhtimisõiguseta sõitnud.

„Mehe sõnul soovis ta politseinikud maha raputada,“ rääkis Haapsalu politseijaoskonna patrullitalituse juht Meelis Laurmann.

„Selliselt liikluses käituv juht on üliohtlik nii endale kui ka teistele liiklejaile. Kuna politseinikud nägid, et auto kiirus kasvas ja tema sõidustiil ning manöövrid lähevad järjest ohtlikumaks, siis tuli tema peatamiseks võtta kasutusele kõik võimalikud vahendid. Seetõttu otsustasid korrakaitsjad ohtliku liikleja edasisõidu takistamiseks kasutada teenistusrelva, veendudes eelnevalt, et kõrvaliste isikute turvalisus oleks tagatud,“ selgitas Laurmann.

Juhtunu suhtes on alustatud kriminaalmenetlus sõiduki süstemaatilise juhtimise eest juhtimisõiguseta isiku poolt.

Pärnu Maakohus vahistas mehe reedel  

Kohus leidis, et põhjendatud kuriteokahtlus on olemas ja kahtlustatav võib jätkuvalt toime panna kuritegusid ning minna pakku, seetõttu on vahistamine vältimatult vajalik.

Kohus on seisukohal, et vabaduses võib noormees jätkuvalt toime panna kuritegusid, kuna isiku suhtes on alustatud sarnase kuriteo toimepanemise osas kriminaalasi. Samuti on isik sarnaste tegude eest karistatud kahel korral väärteokorras. Seega ei ole noormehe käitumine paranenud vaatamata varasematele karistustele ja tema tegevus on läinud ühiskonna jaoks üha ohtlikumaks.

Eeltoodust tulenevalt esineb oht, et vabaduses viibides jätkab noormees liikluskuritegude toimepanemisega, mis on ohtlikud nii talle endale kui teistele inimestele. Kohus on seisukohal, et noormehe osas eksisteerib lisaks oht hakata kõrvale hoidma kriminaalmenetlusest, mida kinnitab kohtu hinnangul asjaolu, et isik ei allunud politseinike peatumismärguannetele niivõrd, et tema sõiduki peatamiseks oli vajalik kasutada korduvalt politsei teenistusrelva, tekitades nii endale kui ka teistele liiklusohtliku olukorda. Samuti tunnistas noormees, et tema eesmärk oli vältida politseinike poolt tema kinnipidamist.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee