Maailm

Ukraina uus peaminister on 35aastane töönarkomaan (2)

Allan Espenberg, 21. september 2019, 10:00
NOOR PEAMINISTER: Augusti lõpus Ukraina peaministriks saanud Oleksi Gontšaruk on 35aastane töönarkomaan. Foto: ZUMAPRESS/Scanpix
Ukraina parlamendis, ülemraadas hääletati 29. augustil uut peaministrit. President Volodõmõr Zelenskõi eelistatud kandidaadi Oleksi Gontšaruki poolt anti 290 häält, vastu oli 27, erapooletuks jäi 35 ja hääletamata jättis 66 saadikut. See tähendab, et uus peaminister valiti suure häälteenamusega.

Ukraina sai endale Oleksi Gontšarukiga ajaloo kõige noorema peaministri – valitsusjuht on kõigest 35aastane. Tema valitsuse noorim liige on 28aastane digitehnoloogiaminister Mõhhailo Fedorov ja vanim 55aastane siseminister Arsen Avakov.

Ukraina valitsuse istung. Keskel istub peaminister Oleksi Gontšaruk. Foto: ZUMAPRESS/Scanpix

Teadaolevalt pole ükski minister kuulunud Zelenskõi äri-, tutvus- ega sõprusringkonda. Uued ministrid hakkasid praeguse presidendiga koostööd tegema valimiskampaania ajal või pärast tema kinnitamist riigipeaks. Eelmise valitsuse ministritest jäeti ametisse vaid kaks: siseminister Arsen Avakov ja rahandusminister Oksana Markarova. Kokku on ministreid 18 (koos peaministriga).

Ukraina presidendi kantselei ülem Andri Bogdan. Foto: Reuters/Scanpix

Samal teemal

Ukraina ajakirjanduses nimetatakse praegust peaministrit presidendi kantselei ülema Andri Bogdani inimeseks. Seda eeskätt seetõttu, et arvatakse, et just Bogdan viis Gontšaruki ja Zelenskõi omavahel kokku ning neil tekkis hea kontakt. Aga Gontšaruk on öelnud, et teda tutvustas praegusele presidendile nende ühine tuttav, kuid jättis nime nimetamata, mainides vaid, et ta pole oligarh ega poliitik.

Zelenskõi administratsioonis töötades vastutas Gontšaruk eeskätt majandusasjade ja reformide jätkumise eest. 

Zelenskõi esimese 100 päeva ajal presidendina oli Gontšaruk tema alaline saatja tööreisidel Ukraina eri piirkondades: koos sõideti läbi ligi pooled oblastitest. Samuti kuulus Gontšaruk ametliku delegatsiooni koosseisu, mis käis Türgis, Brüsselis ja mujalgi välismaal. Ta osales alati ka kõigil majandusalastel koosviibimistel, mis toimusid presidendi kantselei eestvedamisel.

Gontšaruki varandusliku olukorra kohta on teada, et ta teenis ettevõtluse pealt 1,8 miljonit grivnat ning 60 000 palgana ja 634 000 lisahüvitistena. Tal on pangakontol rohkem kui 150 000 grivnat, sularahas aga 100 000 grivnat, 84 000 dollarit ja 36 000 eurot. Gontšarukil on korter Tšernigivis, kuid Kiievis ta üürib elukohta. Peaminister kasutab autot Jaguar X-Type (2007).

Gontšaruk on senini avalikkusest eemal hoidnud ja vältinud üldsuse huvi alla sattumist. Infoportaalides ega tema sotsiaallehekülgedel pole sõnagi ta perekondliku tausta ega vanemate kohta. Samas ollakse veendunud, et peaminister pole abielus ja tal ei ole lapsi.

Gontšarukil on kolm kõrgharidust

Gontšaruk (inglise keeles Oleksiy Honcharuk) on sündinud 7. juulil 1984 Gorodnja linnas Tšernigivi oblastis, kuid on ka väidetud, et hoopis Vinnõtsja oblastis.

Ta lõpetas 2001. aastal Gorodnja keskkooli ja on hariduselt jurist, saades kõigepealt õigusteaduse magistriks ja hiljem ka filosoofiadoktoriks õigusteaduses. 

Gontšaruk on töötanud paljudes ettevõtetes eri ametikohtadel, kuid enamasti on tema töö siiski olnud seotud õigusteadusega. Näiteks oli ta õigusfirma Constructive Lawyers asutaja ja partner. Ühtlasi oli Gontšaruk omapärase ühiskondliku organisatsiooni – kannatada saanud investorite abistamise assotsiatsiooni juht. Ta hakkas juba advokaadina sisenema poliitikasse, olles ökoloogiaministri ja asepeaministri nõunik. Nendel ametikohtadel oli ta eelmise presidendi Petro Porošenko ajal.

Gontšaruk püüdis juba 2014. aastal parlamenti pääseda, kuid läks kodupartei valikul veidi alt, sest Inimeste Jõud kogus vaid 0,1% valijate häältest ega saanudki parlamenti. Seetõttu astus Gontšaruk parteist välja ja liitus erakonnaga Rahva Teener, mis osutus tänavustel parlamendivalimistel võitjaks. Loomulikult ei ühinenud ta sellega mingite vaadete või seisukohtade tõttu, vaid lihtsalt sellepärast, et too pakkus talle kõrgemat ametikohta ja paremaid karjäärivõimalusi.

Pärast uue presidendi valimist sai Gontšarukist tänavu kevadel president Volodõmõr Zelenskõi kantselei ülema asetäitja ja juba kolm kuud hiljem valis parlament ta peaministriks. Teda on kõige sagedamini nimetatud lääneriikide meelseks tehnokraadiks. 

Tegu on töönarkomaaniga

„Ma olen Oleksi Gontšaruk, Ukraina lihtne kodanik,“ tutvustas praegune peaminister end 2014. aasta Ukraina revolutsiooni ajal, kui ta oli veel üsna tundmatu tegelane ja tema nime teati vaid kitsastes ringkondades. 

Valitsuse istungit juhtimas. Foto: ZUMAPRESS/Scanpix

Üks peaministri kunagisi töökaaslasi on teda iseloomustanud järgmiselt: „Ta oli väga edukas jurist – mitte staar, aga edukas. Ta nägi alati stiilne välja. Mäletan, et Oleksi sõitis Jaguariga. Talle oli väga tähtis, millise mulje ta endast jätab.“

Kui Gontšaruk andis veel enne peaministriks saamist intervjuud väljaandele Focus, kirjutati tema kohta järgmist: „Kell seitse hommikul on ainus vaba aeg, kui Gontšaruk saab ajakirjanikega rääkida. Tal on väga tihe graafik. Eile lahkus ta töölt alles kesköö paiku. Tema töökabinet on väga askeetlik. Seal pole mingit luksust ega iluasjakesi, ainult mõned maalid ja kaks lauda: töö- ja nõupidamiste oma. Kui koristaja on hommikul oma tööd lõpetamas, vahetab Gontšaruk riideid: paneb spordijaki asemel selga triiksärgi ja vesti.“

Porošenko toetajast sai Zelenskõi mees

Nagu teada, sai Gontšaruki üsna edukas poliitiline karjäär alguse juba Porošenko ajal. Ka hiljutise presidendivalimiste kampaania ajal esines ta avalikkuse ees kui tema tubli toetaja. Näiteks rääkis ta ühes telesaates Porošenko suurtest edusammudest ja avaldas kahtlust, kas Ukraina poliitilised institutsioonid suudavad ikka hoida Zelenskõid kontrolli all ja eemal omavolist. Ühes postituses avaldas aga Gontšaruk Porošenkole koguni tänu tema tegevuse eest presidendina. Muide, tollal ei teadnud ta Zelenskõist midagi või ei tahtnud teada. Sellest annavad tunnistust tema sõnad: „Me ei saa aru, kes see Zelenskõi selline on. Seega ma ei tea, kuidas temasse suhtuda. Kui mulle seletataks, kes ta on, siis saaksin öelda, mis ma temast arvan.“ Aga seejärel, kui riigi uueks presidendiks valiti Zelenskõi, vahetas Gontšaruk pooli ja hüppas ühest paadist teise.

Oli seotud ebaseaduslike maatehingutega?

Oleksi Gontšaruki esimeseks tõsisemaks töökohaks sai 2005. aastal Kiievi investeerimisfirma PRIOR-Invest, kus ta sai esialgu tööd tavalise juristina, kuid määrati juba varsti kompanii õigusosakonna juhiks. Gontšaruk ei pidanud selles ametis küll kuigi kaua vastu. Ta lahkus kompaniist umbes kaks aastat hiljem, 2008. aastal. 

On peetud tõenäoliseks, et tema lahkumise PRIOR-Investist põhjustas sama aasta lõpus toimunud skandaal. Aga kuna uurimist alustati alles 2009. aastal, pääses Gontšaruk sellega, et teda ei nimetatud juurdluse osaliseks. Aga asi oli selles, et mitme meediaväljaande kinnitusel olevat firma tegelnud maakruntide ebaseadusliku müügiga Kiievi lähistes piirkondades.

Lugu sai alguse Kotsjubõnske külast, kus võeti 2008. aasta lõpus vastu ebaseaduslik otsus anda kohalikele elanikele tasuta isiklikuks kasutamiseks 30hektarine krunt, millel oli esimese kategooria mets. Seejärel hakati neid maatükke müüma odavalt edasi. Müügivahendajana tegutses PRIOR-Invest. Samuti muutis külanõukogu oma otsusega metsa staatust ja sellest sai lihtsalt haljasriba.

Pärast ajakirjanike pöördumist andis Irpini linna prokuratuur kohtusse hagi, et külanõukogu otsused tühistataks. Prokurör tunnistas, et külanõukogu oli tegelnud maatükkidega, mis tegelikult ei kuulunudki külale. Külapiire muudeti ebaseaduslikult ja sellega rikuti Ukraina maakoodeksi norme.

Nagu hiljem selgus, oli töötamine PRIOR-Investis andnud Gontšarukile võimaluse ajada kokku suure hulga raha, sest ta asutas üsna pea õigusfirma Constructive Lawyers, mis polnud sugugi odav projekt. Muide, firma asus tegutsema peamiselt kinnisvara alal.

Vallandamised monopolikomitees

Veel teinegi suuremat sorti skandaal on otsapidi seotud uue peaministriga. Kui Gontšaruk töötas lühikest aega presidendi administratsioonis, toimus laialdast huvi pakkunud kaadrivahetus monopolidevastases komitees (AMKU). President vallandas selle mitu liiget, sealhulgas Agija Zagrebelskaja, kelle tööd hindasid eksperdid heaks ja keda peeti kõrgeklassiliseks professionaaliks. Samuti rikuti selle otsusega veidi ka protseduurireegleid, sest tollast peaministrit ei teavitatud asjast.

Gontšaruk rääkis hiljem ajakirjandusele, et vallandamisele kuuluvate inimeste nimekirja oli koostanud komitee juht Juri Terentjev, aga Zagrebelskaja olevat lahti lastud usalduse kaotamise tõttu. Ta lubas – kuigi polnud tollal veel peaminister, et komitee ülejäänud liikmete, sealhulgas Terentjevi suhtes võetakse otsus vastu sügisel. Aga Terentjev väitis, et pole koostanud mingit nimekirja ja Zagrebelskaja kaebas oma lahtilaskmise kohtusse. 

Teisalt pole Zagrebelskaja sugugi nii süütu ja puhas, nagu mõned ajakirjanikud on püüdnud teda kujutada. Peale selle, et tal on üsna tume minevik, jõustus pool aastat tagasi tema suhtes ka kohtumäärus, milles ta tunnistati süüdi korruptsioonis ja oma tulude varjamises ning teda karistati rahatrahviga. Juba tollal, 2019. aasta märtsis kuulus Zagrebelskaja vallandamisele ja tema suhtes hakkas kehtima otsus, et ta ei tohi kolm aastat töötada riigiametites. Selle põhjal viis Zelenskõi teda lahti lastes vaid kohtumääruse ellu. Miks nii hilja? See on juba küsimus teistele poliitikutele, kes olid tollal võimul.

Riigipankadest tuleb lahti saada

Oleksi Gontšaruk teatas juunis intervjuus Ukraina venekeelsele väljaandele Novoje Vremja, et pooldab koostöö jätkamist rahvusvahelise valuutafondiga ning seejuures polevat tegu mitte rahaküsimusega, vaid rohkem käib jutt usaldusest. Gontšaruk on kirjeldanud oma nägemust Ukraina reformidest: maaturu avamine ja vaba kapitalikäive, ligipääs elektrivõrkudele ja võrdne juurdepääs loodusvaradele.

Juuli lõpus andis ta intervjuu USA väljaandele Bloomberg, rääkides uue valitsuse plaanidest. Ta tegi juttu sellestki, et Zelenskõi kavatseb erastada riigikompaniisid – raudtee, post ja pangad. „Esijoones tuleks maha müüa pangad. Minu sooviks on, et Ukrainasse tuleksid kümme suurt süsteemipanka. Selleks peame näitama majanduskasvu, riigipanga iseseisvust ja kohtusüsteemi korda saama,“ selgitas Gontšaruk. 

Praegu kuuluvad umbes pooled Ukraina pankadest riigile, mis pole aga kasulik majandusele. Juba neli aastat tagasi kinnitas valitsus riikliku pangasektori reformiplaani, kuid see kukkus läbi ja jäi ellu viimata. Nüüd arvatakse, et on viimane aeg riiklikest pankadest vabaneda. On püstitatud eesmärk, et 2022. aastaks langeks riigi osa panganduses 55 protsendilt 24 protsendile.

Mida arvatakse uuest peaministrist?

Ukraina politoloog Ruslan Bortnõk on nimetanud uut peaministrit läänemeelseks liberaaliks, kes on paljuski orienteeritud eelmise presidendi Petro Porošenko reformidele. Tema arvates võib oodata Porošenko reformide modifitseeritud jätkumist. Bortnõk on ka kindel, et peaministri mõjuvõim ei saa olema eriti suur ja ta on allutatud täielikult Zelenskõile.

NOOR PEAMINISTER: Augusti lõpus Ukraina peaministriks saanud Oleksi Gontšaruk on 35aastane töönarkomaan.Foto: ZUMAPRESS/Scanpix

Aga Iisraeli politoloog Solomon Mann on kirjutanud, et Gontšaruki ajal kamandab tegelikult täitevvõimu oligarh Igor Kolomoiskõi. „Gontšaruk pole majandusmees, vaid jurist ega jaga majandusest tuhkagi. On arusaamatu, millise programmi suudab kokku panna peaaegu maksejõuetu riigi peaminister?“ esitas Mann retoorilise küsimuse.

Vene politoloogi Sergei Kozlovi hinnangul on Gontšaruki valimine peaministriks Zelenskõi meeskonnale igati kasulik. Tema sõnul suhtus Kiievi kõrgseltskond esialgu temasse kui mitte tõsiseltvõetavasse kandidaati, sest ta polnud varem tähtsates riigiametites olnud. „Aga Zelenskõile ja tema meeskonnale on ta igati sobilik. Sel lihtsal põhjusel, et temast ei saa poliitilist figuuri, vaid tehniline. Selline tehnokraat. Zelenskõi meeskonnal on väga kasulik omada just sellist peaministrit, kes hakkab lihtsalt ellu viima neid plaane, mida president välja käib,“ arvas Kozlov.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee