Maailm

Suri Tuneesiat 23 aastat vastuoluliselt juhtinud Zine el-Abidine Ben Ali 

Toimetas Aare Kartau, 20. september 2019, 10:32
Tuneesia president Zine el-Abidine Ben Ali 2007. aastal.Foto: AFP/Scanpix
Neljapäeval suri 83aastaselt Tuneesia endine president Zine el-Abidine Ben Ali, kes tõi riiki stabiilsust, ent jättis inimestele vähe vabadusi.

Autokraatlik Ben Ali tuli võimule 1987. aastal Tuneesia läbi aegade teise presidendina, teatab BBC. Ta lubas reforme, demokraatiat ja naiste õiguste ning hariduse arengut. Tegelikkuses ei õnnestunud tal lubadusi täide viia ning ühiskonda vabamaks ja avatumaks muuta. Wikileaksi kaudu lekkinud andmete järgi kirjeldas USA suursaadik president Ben Ali perekonda „maffialaadse organina“. Kuigi president tõi kaasa kerge majandusliku kasvu, ei petnud kedagi tema kolm järjestikust 99,9% valimisvõitu.

Samal teemal

23 aastat presidendiametit pidanud Ben Ali hoidis ühiskonna üle ranget kontrolli. Talle kuulus hiiglaslik võrgustik, kuhu kuulusid luurajad, informaatorid ja salapolitsei – see kõik aitas mehel võimul püsida. Lõpuks sai mehele saatuslikuks tuneeslaste viha tema kinnisideeks saanud kontrolli vastu. Ta tegutses liiga aeglaselt, et peatada rahva ülestõusmist. Ben Ali võimult tõukamine tõi piirkonnas kaasa mitmete valitsejate sarnase kukutamise, ehk oli ajendiks Araabia Kevadele.

2011. aastal mõisteti Ben Ali tagaseljaotsusega avalike varade omandamise süüdistusel 35 aastaks vangistusse. Vaid aasta hiljem sai ta eluaegse karistuse 2011. aasta revolutsiooni käigus toimunud vägivalla ning meeleavaldajate surmade tõttu. Ben Ali põgenes ametikohalt lahkudes Saudi Araabiasse ning elas seal surmani. Sinna ta ka maetakse.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee