20aastane Matty Roberts võib küll teenida kuulsust ja raha, kuid tegelikult on ta hirmul, et tema nalja tõttu võivad inimesed viga saada.Foto: AFP/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 19. september 2019 21:58
Kuidas saab ühest internetinaljast äärepealt humanitaarkatastroof? Kui mõni inimene ei saa naljast aru ja kavatseb tõsimeeli midagi väga ohtlikku teha, või saab aru, ent läheb ikkagi kohale, lootuses, et ullikesed korraldavad mingit pulli. Keegi ei tea, kui palju inimesi täna-homme USA õhuväe salajase ala juurde koguneb, kas 5000 või 50 000.

20aastane Matty Roberts tunnistas paar kuud tagasi, et just tema on Facebookis korraldatud ürituse „Jookseme Area 51-le Tormi, Nad Ei Saa Meid Kõiki Peatada“ korraldaja. „Küll me jookseme kiiremini kui nende kuulid,“ kuulutas ürituse tutvustus. Ilmselgelt oli tegemist naljaga. Facebookis märkis end „üritusele“ minejaks üle kahe miljoni inimese, kellest enamik eeldatavasti mõistavad, et päriselt reedel mingit tormijooksu toimuma ei hakka – ega saagi toimuda, kui elu armas on.

Miks tekitab Nevadas asuv sõjaväele kuuluv maalapp üldse mingit huvi? Ala 51, inglise keeles Area 51 on vandenõuteoreetikute ja müstikahuviliste üks suurim huviobjekt. Salajasel ja ligipääsmatul maa-alal arvatakse olevat tõendeid USA valitsuse varjatud tegevusest, ennekõike tõendeid maavälistest olenditest ehk UFOdest.

Ka Roberts rõhutas intervjuus Las Vegase raadiojaamaga, et tema mingeid vandenõuteoreetikuid tormi jooksma ei ärgitanud. Teda ehmatas tõsiasi, et juba juulis olid Area 51 lähedal asuvate öömajade kõik toad 20. septembriks kinni pandud. Ta hakkas muretsema, et FBI võib ta uksele koputama tulla, ehkki temal mingeid kavatsusi salajast ala vallutada polnud. Ta poleks ealeski arvanud, et tema nali võiks viraalseks minna ehk internetis tohutult populaarseks saada. Seetõttu hoidis ta ka oma nime tükk aega salajas. FBI leidis ta siiski üles ning ta kinnitas neilegi, et ei plaani midagi ekstreemset korraldada.

Ometi ei saa ka eitada, et korraldajad toimuva pealt samas kasu ei teeni. Facebooki ürituse lehelt leiab näiteks ametliku saidi, kust saab osta Area 51 teemalist nänni, T-särke ja muud sellist. 19. septembri õhtul toimub kahes unises väikelinnas, mis Area 51-le lähimad mitte üks, vaid kaks festivali: Alienstock (nagu Woodstock) ja Storm Area 51 Basecamp (Area 51 tormijooksu treeninglaager ingl. k.). Kaht miljonit külastajat oodata pole, ent tuhandeid küll, vahendab BBC. Mõlema ürituse korraldamiseks on luba olemas, ehkki kohalikule politseile korra pidamisel paras peavalu. Üks üritus toimub hotellis, teine kohalikus UFO-huviliste keskuses. Pole aimugi, palju kohaletulijaid lõpuks on, arv võib ulatuda viiest tuhandest viiekümne tuhandeni.

Roberts kardab, et kogu sündmusest võib saada kohutav humanitaarkatastroof. Nimelt on tema sõnul väga arvestatav hulk inimesi, kes ei võta asja naljana. Ka politsei muretseb, et kui rahvast tuleb tõesti kümneid tuhandeid, ei pruugi neil jätkuda jõudu, et kogu seda hulka hallata ning inimesed võivad midagi rumalat korraldada või viga saada.

Juba käib festivalilava ülespanek ühel UFO-üritusel. Foto: AP/Scanpix

Üks tulijatest on 33aastane maakler Art Frasik, kellel on koos mõne mõttekaaslasega täiesti kindel plaan Area 51-le tormi joosta, et UFOde olemasolu paljastada. Ta pole rahul, et ameeriklaste maksuraha läheb ala toimimisele, ent rahvale ei räägita sellest, mida seal päriselt tehakse.

Juba toimus Area 51 lähedal ka esimene vahistamine, kui üks hollandlaste paar piiratud alale liiga lähedale sattus.

Internetiavarustes võivad paljud küll lõõpida, et kavatsevad päriselt Area 51-le tormi joosta, ent USA õhuvägi nalja ei mõista. Õhuväe pressiesindaja Laura Andrews rõhutab, et igasugune katse ebaseaduslikult armee piiratud alale tungida pole mitte ainult kuritegelik, vaid ka ohtlik. Sõjavägi, rõhutab Andrews, on valmis oma vara vajadusel kaitsma.