Eesti uudised

GALERII | Vabaduse väljakul toimus 1944. aasta suure põgenemise mälestusõhtu (37)

Karin Sõmer, 19. september 2019 20:48
Meenutati Tallinnas Vabaduse platsil ja Jaani kirikus kõiki neid kümneid tuhandeid kaasmaalasi, kes 1944. aasta septembris suure põgenemise käigus olid sunnitud oma kodud maha jätma. nende ligi 80 000 inimese valik oli raske - minna ei tahtnud, kuid jääda ei saanud.Foto: Martin Ahven
Mõni minut enne kella viit oli taevas Vabaduse väljaku kohal pilvine ja kõle tuul  platsi inimestest suhteliselt tühjaks puhunud. Vaid tunnelisse viivatelt treppidelt kostus rulatajate klõbistamine. Ent kohe, kui Jaani kiriku kell lõi viis ja Vabadussõja võidusamba treppidele marssis Tallinna Poistekoor, valgus väljaku äärtest sambaesisele alale terve hulk inimesi. Alustati kõnedega.

Täna õhtul toimus Vabaduse väljakul 1944. aastal toimunud suurpõgenemise 75. aastapäevale pühendatud mälestuskontsert. 

77aastane Maie rääkis, kuidas suurpõgenemine tema elukäiku on mõjutanud. „Minu ema ja isa jäid Eestisse. Ema ootas siis mu nooremat venda, kes nüüd suvel suri. Abikaasa suri mul eelmisel aastal. Tulingi siia, sest mis mul muud teha on – olen üksi jäänud,“ kõneles ta nukralt. 

Rahvastikuminister Riina Solman lõpetas kõne ning alustas Iivi Zajedova, kes on ürituse ellu kutsunud Ülemaailmse Eesti Kesknõukogu aseesimees. Tuntava aktsendiga, aga väga heas eesti keeles kõneles ta väliseestlaste lootusest Eesti peatsele vabanemisele, milleni läks aga oodatust palju kauem – 47 aastat. 

Laulmist alustas Tallinna Poistekoor Lydia Rahula juhatusel. 

Washingtonist pärit rõõmsameelsed viiekümnendates eluaastates Patricia ja tema abikaasa John sattusid kontserdile juhuslikult. „Vaatasime, et lapsed laulavad ja tulime lähemale kuulama, sest mu abikaasa on suur koorilaulmise austaja,“ ütles Patricia entusiastlikult. „Oleme teie laululembusest kuulnud ja tore on seda ise ka näha, aga muidugi on väga kahju, et olete siia nii kurval põhjusel kogunenud.“ Eestit külastasid John ja Patricia esimest korda. „Tulime täna Saaremaalt, kus elavad meie sõbrad. See on meie esimene õhtu Tallinnas ja ülehomme lendame koju tagasi.“

Publik oligi valdavalt eakam. Paaril korral ilmusid sündmust uudistama ka nooremas põhikoolieas seltskonnad, kes vanemate inimeste vahele laiali hargnesid, hetkeks peatusid ja siis teisel pool inimmassi jälle kokku said, et Harju tänava suunas lahkuda. 

Paljudel eakatel olid käes nutitelefonid, millega filmiti-pildistati. Mõned tegid naeratades selfiesid, taustaks Vabadussõja võidusammas ja laululapsed ning Ivo Linna. 

Väljakule tuli rahvatantsurühm, kes lisas tõsisele kogunemisele vajalikku hoogu ja isegi pisut lusti.

Aga kohal oli ka nooremat publikut. Rahvatantsijaid filmiv Holger (34) tuli kontserdile tüdruksõbra ja kahe väikse koeraga. „Olen terve elu tantsinud ja tulin vaatama, kuidas sõpradel läheb,“ rääkis mees. 

Rahvatantsijad lõpetasid, publik plaksutas.

Mälestuskontsert jätkus Jaani kirikus.

Tänavu möödub 75 aastat suurest põgenemisest, mille käigus lahkus Eestist 1944. aasta septembris ligi 80 000 inimest. Ülemaailmse Eesti Kesknõukogu (EÜKN) algatusel mälestatakse tollaseid põgenikke 18.-22. septembril Tallinnas, Tartus, Haapsalus ja mitmel pool maailmas, kus elab põgenike järeltulijaid.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee