Juhtkiri

Juhtkiri | Vanglast välja ja varsti tagasi? (6)

ohtuleht.ee, 19. september 2019 17:42
Foto: Martin Ahven
Raske on ette kujutada, mis tundega ootab vanglamüüride taha suletu peatset vabanemist. Pigem murelikult, sest teda sinna viinud probleemid pole enamasti mitte kadunud, vaid on pandud pausile või on isegi süvenenud: võimetus tasuda vahepealsel ajal elamispinna eest on jätnud ta koduta, kohtukuludest ja kahjunõuetest on kuhjunud võlad, kriminaalist ütlevad lahti sõbrad-tuttavad ning mõnikord peregi, ja ega tööandjagi teda suure tõenäosusega tagasi oota. Vanglast vabanenu ei alusta uut elu mitte nullist, vaid tugevas miinuses.

Kui 70% vanglast vabanenuil puudub igasugune järelevalve või tugi, siis pole üllatav, et kolmandik endistest kinnipeetutest satub taas uurimise alla juba esimese vabaduseaasta jooksul. Enne tähtaega vabanenutel hoiab silma peal kriminaalhooldaja, ent nagu kirjeldab tänases lehes endine vang Aivo, on eluga taaskohanemisel sellestki vähe abi. Hoolega päevalehti lugevad vangid võivad olla detailideni kursis viimaste uudistega, ent hätta jääda meilide kirjutamise ja uuema tehnika kasutamisega või ei tea, kuidas riietuda nii, et mitte liigselt silma paista. Mida kauem on  istutud, seda raskemalt taasühiskonnastumine läheb. Mõni jääbki kindlustunnet vanglamüüride vahelt otsima.

Et vanglast vabanenu kõige põletavam mure on enamasti elamispinna puudumine – kodutuna on keeruline tööd leida, sissetulekuta ei saa elamispinda ega toitugi –, on kõige paljutõotavamad need taasühiskonnastamise programmid, mis pakuvad ka elukohta. Selliseid majutuskohti on praegu üle Eesti 36 (taotlusi laekus 2017. aastal 197). Paraku tähendab suuresti Euroopa Sotsiaalfondist tulev rahastus neile MTÜdele, et tugiisikuidki ei saa enamasti täiskohaga tööle võtta, rääkimata siis programmide olulisest laiendamisest.

Kas ja kui palju rohkem peaks riik endiste vangide ühiskonnaga taaskohanemisse panustama, on arutelu koht. Vangide kallis ülalpidamine riivab niigi paljude õiglustunnet – aga pikas perspektiivis tuleb arvatavasti odavam (ja ühiskonnale valutum), kui jaluleaidatud endised vangid enam kinnimajja ei satu.