Galeriid

GALERII | Tallinna sadamas harjutati toimetulekut terrorirünnakuga (5)

Toimetas Marvel Riik, 19. september 2019, 16:54
Foto: Martin Ahven
Kaitsepolitsei õppusel KBRT2019 harjutas Eesti siseturvalisuse ja tervisesektor koostööd terrorirünnaku korral. Stsenaariumi järgi kaaperdasid terroristid reisilaeva laeva ning tõid Tallinna sadamasse keemilist (K), bioloogilist (B), radioaktiivset (R) ning tuumasaastet (T).

Õppuse peakorraldaja kaitsepolitsei büroo juhi Tõnu Miilvee sõnul on õppuse stsenaariumijärgne olukord Eestis küll vähetõenäoline, ent väga tõsiste tagajärgedega keeruliste juhtumite kogum. „Päriselus peame Eestis suutma kriisiolukorda lahendada koostöös mitme valdkonna parimate asjatundjatega, kellel igapäevaselt omavahel nii palju puutumust ei pruugi olla,“ selgitas Miilvee. „Kaitsepolitsei annab parima, et ennetada ja tõkestada ohte riigi julgeolekule ning inimeste turvalisusele. Selle juurde kuuluvad vältimatult ka taolised ühisõppused, kus harjutame koostööd kõige keerulisemate olukordade lahendamisel.“

Õppus sai alguse varahommikul, kui kaitsepolitseile laekus info, et Stockholmist tulev Tallinki laev Baltic Queen on terroristide poolt kaaperdatud. Nelja helikopteri ja kolme kiiraadiga mindi laevale vastu ning Naissaare lähedal saadi kontroll tagasi enda kätte. Kontrollkäik laeval aga tõi ilmsiks, et sellel on keemilist, bioloogilist, radioaktiivset ning tuumasaastet.

Nii tuligi reisijad sadamas saastest puhtaks pesta ning haiglasse kontrolli viia. Kuna õppusel mängiti võimalikult elutruult läbi kõik etapid, oli nii sadama ala kui ka Ida-Tallinna keskhaigla telkidest ümbritsetud.

Baltic Queeni kapteni Risto Pihlaka sõnul teeb laevameeskond tihti õppusi, kuid sedalaadi terroristlik õppus oli neile esmakordne. „Üldiselt puudub laeval võimekus sedalaadi ohtudega toimetulekuks. Selles mõtte on see õppus meile väga kasulik,“ rääkis Pihlakas. „Epideemiad ja toidumürgistused meile reaalsemad ohud ning nende jaoks on meil planid olemas.“

Terviseameti peadirektor Merike Jürilo rõhutas koostööd erinevate osapoolte vahel. Kui tervisesektor teeb sektorisiseselt sagedasti koostööd, siis riigitasandil seda nii palju ette ei tule. Sama meelt oli Miilvee, kelle hinnangul näitas õppus, et lihvimist vajab just koostöö.

Õppuse korraldas kaitsepolitseiamet koostöös Tallink Grupi ja Tallinna sadamaga. Mastaapset õppust rahastati Euroopa Liidu sisejulgeolekufondi politseikoostöö, kuritegevuse tõkestamise ja selle vastu võitlemise ning kriisiohje rahastamisvahenditest ning  siseministeeriumi kaasfinantseeringust.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee