Maailm

BILD: millal Merkel lõpuks selgitab, mis temaga lahti on? (30)

Aadu Hiietamm, 20. september 2019 12:00
ISTUVAD: Saksamaa liidukantsler Angela Merkel (paremal) kuulas kolmapäeval Berliimis koos Serbia peaministri Ana Brnabićiga riigihümne taas istudes. Foto: AP/Scanpix
Saksamaa liidukantsler Angela Merkel seadis pärast teda tabanud kolme kummalist värisemishoogu sisse uue korra. Alates 11. juulist kuulab ta Berliinis teiste riikide juhte vastu võttes riigihümne istudes ning palub sama teha ka oma külalistel. Viimati nägi maailm Angela Merkelit koos Serbia peaministri Ana Brnabićiga istudes hümne kuulamas kolmapäeval.

ISTUVAD: Saksamaa liidukantsler Angela Merkel (paremal) kuulas kolmapäeval Berliinis koos Serbia peaministri Ana Brnabićiga riigihümne taas istudes.Foto: Imago/scanpix

 Saksamaa suurima tiraažiga ajalehe Bild arvates võlgneb 65aastane liidukantsler Angela Merkel endiselt rahvale selgituse. Alates 11. juulist on ta kuulanud riigihümne istudes seitse korda. Neist kuus korda Berliinis liidukantsleriameti hoone juures ja üks kord Hiina pealinnas Pekingis. Kui Berliinis on ka Merkeli külalised jäänud riigihümnide ajal istuma, siis 6. septembril Pekingis otsustas Merkelit võõrustanud Hiina peaminister Li Keqiang ikkagi ise püsti tõusta. 

PEKINGIS: Hiina peaminister Li Keqiang tõusis 6. septembril Pekingis Hiina hümni ajal püsti, kuid Angela Merkel jäi istuma. Foto: Reuters/Scanpix

Tänane Bild küsib retooriliselt: „Merkel ja istumise saladus - kas ta ei seisa enam kunagi meie imelise hümni ajal?“ Tõepoolest riigihümni istudes kuulamine  on protokollireeglite rikkumine, mida peetakse nii Saksamaal kui ka mujal maailmas erakordseks. 

Saksamaa liidukantsler Angela Merkel otsustas protokolli rikkuda pärast seda, kui teda oli kolme ja poole nädala jooksul tabanud kolm kummalist värisemishoogu.

PIINADE ALGUS: Angela Merkeli piinad algasid 18. juunil, kui ta Berliinis Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskõi kõrval seistes hakkas hümnide ajal kehast kontrollimatult värisema. Foto: Imago/Scanpix

Esimest korda rappus tema keha kontrollimatult  Berliinis 18. juunil, kui ta võttis vastu Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskõi. Teist korda värises liidukantsler 27. juunil samuti Berliinis, kui ta seisis Bellevue lossis toimunud uue justiitsministri ametisse nimetamise tseremoonial liidupresident Frank-Walter Steinmeieri kõrval. Kolmas värisemishoog tabas Angela Merkelit 10. juulil, kui ta koos Soome peaministri Antti Rinnega Berliinis riigihümne kuulas.

Merkel: minuga on kõik korras

Kui Merkeli esimene värisemishoog pälvis suurt tähelepanu eelkõige Saksamaa ajakirjanduses, siis teisest ja eriti kolmandast rääkis juba kogu maailm. Üha sagedamini küsiti, kas Saksamaa valitsust alates 2005. aasta sügisest juhtivat naist vaevab mingi tõsisem tervisehäda? Selge vastus puudub paraku tänaseni, sest Merkel ise kinnitab, et temaga on kõik korras.

Pärast esimest värisemishoogu põhjendas Merkel oma keha kummalist käitumist kuumast ilmast tingitud veepuudusega. Ta ütles, et ta jõi pärast värisemishoogu kolm klaasi vett ja kõik sai korda. Saksa meedias esinenud arstid pidasid niisugust seletust usaldusväärseks ja huvi Merkeli tervise asjus vaibus. Teisel korral värises liidukantsler  aga siseruumis ning keeldus seejärel pakutud veest. Kolmandal korral oli Berliinis vaid 18 kraadi sooja. Merkel ise andis hilisemal pressikonverentsil mõista, et tegemist oli psüühilise probleemiga. Täpsemalt tuli tal   meelde 18. juuni värisemishoog Zelenskõi kõrval. „Aga mul läheb väga hästi ja muretsemiseks ei ole põhjust,“ kinnitas Saksamaa liidukantsler, kes nädal hiljem suundus suvepuhkusele. 

Puhkuselt naasmise järel on Merkel aga jäänud 11. juulil juurutatud praktika juurde, kuulata riigihümni istudes. Kuna liidukantsler ei ole ka oma sellist käitumist enam selgitanud, siis leiab ajaleht Bild, et rahvas vajab ikkagi selgitust: kas tegemist on pelgalt ärevushäirega või ikkagi  raske haigusega?  

Bild palus kommentaari Müncheni ülikooli kliinikumi psühhiaatria ja psühhoteraapia osakonna direktorilt professor Peter Falkailt, kes ütles: „Ma ei arva, et see on psühholoogiline probleem või ärevushäire, trauma või foobia, vaid füüsiline kurnatus.“

Kehapsühhoterapeut Ulrich Sollmann leiab, et Angela Merkel tunneb end istudes turvalisemana. „Stressireaktsioonis tekib alati ärevus, mida istudes on parem taluda,“ selgitas ta.

Samal teemal

12.07.2019
IKKAGI TERVISEHÄIRE. Värisemishoogu kartnud Angela Merkel kuulas riigihümni istudes
10.07.2019
VIDEOD | MAAILM MURES: liidukantsler Angela Merkel värises jälle

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee