Marju LauristinFoto: Teet Malsroos
Poliitika
19. september 2019 10:47

Marju Lauristin: viime pealinna Paidesse! (55)

Professor Marju Lauristini sõnul on Eestis poliitikast kadunud usaldus ja tõsiseltvõetavus ning selle tagasi võitmiseks toob ta kujundliku lahendusena mõtte viia pealinn Paidesse.

Lauristini sõnul tuleks alustada valimistest, kuna paljud tunnevad, et neil ei ole õiget esindajat, aga ideaalis saaks rahvas pärast valimisi öelda, et riigikogus on inimesed, kes teevad seal asju, mis on valijatele olulised, millest nad aru saavad ja mida ihust ja hingest toetada.

Valimised peaksid Lauristini sõnul olema palju sisulisemad, kuna rahvas on tegelikult tööandja, kes valib enesele töötajat ning e-riik annab kõigile võimaluse teha teadliku valiku langetamiseks taustakontrolle ja probleeme arutada.

Lauristin jagas ideed mitmekihilisest valimismudelist, milles valitaks osa saadikuid väikestest ringkondadest isikutena, teine osa tõeliselt missioonitundega juhtide ja nende meeskondade poolt ning kolmas osa tuleks nendest isikutest või meeskondadest, kes käivad välja sisulisi ideid Eestis elu parendamiseks.

„Parlament on ju tõlgituna kõnekoda ning Paide on kujunenud kojaks ja kohaks, kuhu tulla ja asjad selgeks rääkida,“ viitas Lauristin ka Paides igal aastal toimuvale Arvamusfestivalile ja lisas, et kaudselt võiks pealinna hoopis Paidesse viia. 

Refereeritud artikli täistekst Maalehes.