Juhtkiri

Juhtkiri | Kelle jaoks loob Mart Helme sisekaitse reservüksust? (16)

ohtuleht.ee, 18. september 2019, 16:55
Ainuüksi tõsiasi, et siseminister Mart Helme on loodavast sisekaitse reservist rääkides pidanud rõhutama, et tegu pole mingi Helme eraarmeega, näitab, et ühiskond pole päris ühel meelel, miks ja kas üldse sellist relvastatud üksust vaja on. Seoste tekkimisele näiteks Edgar Savisaare loodud kodukaitsega, mis toona mõjus paralleelriigi ehitamisena, on ju EKRE hoogsalt kaasa aidanud.

Kui erakond on ähvardanud oma toetajate tänavatele tulekuga, mille kõrval kahvatuvad senised väljaastumised morsipeoks ja pühapäevaseks jalutuskäiguks, tõstatub loogiliselt küsimus, keda, kelle eest ja mis olukorras see üksus kaitsma on mõeldud.

Olgugi et ettevalmistusi massirahutuste ja ulatuslike kriisidega toime tulevaks reservi loomiseks on siseministeeriumis tehtud juba alates 2014. aastast, poleks plaanilt tolm pühitud ja seda nii kiiresti ellu viima asutud, kui võimul poleks EKRE. Tugevat poliitilist tahet algatusega edasiminekuks tunnistavad nii ametnikud kui ka endised ministrid, kelle ametiajal polnud sellise üksuse komplekteerimise kavatsusest veel midagi kuulda.

Sisekaitse reservüksuse loomine on vähemalt pool võitu erakonnale, kellel ei õnnestunud sõjaväestatud piirivalve taastamist kirjutada koalitsioonileppesse. Alusepanek kriisireservile on olulise mõjuga otsus ka siis, kui Mart Helme või EKRE ametiaeg peaks lühikeseks jääma.

Seda olulisem on vaja kiiresti selgusele jõuda, kuidas sõjaväepolitsei ja jalaväe erialaväljaõppe läbinud reservväelaste põhjal loodav kriisireserv tööle hakkab. Milline on käsuliin? Millised on üksuslaste õigused massirahustustes osalejate ohjeldamisel?

Kuid enne sisuliste ja juriidiliste nüansside juurde asumist on laual veelgi pakilisem küsimus: kas riigieelarves jagub selleks raha? 20 miljonit eurot nelja aasta peale võib Helmele pealegi paista kui peenraha, ent seda lisakulutust hakatakse tegema oludes, kus viitamine võimalikule koondamisvajadusele sisejulgeolekus, sest mujalt polevat enam kärpida, oleks politseijuhile peaaegu maksnud ametikoha.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee