Maailm

KUUS AASTAT VENEMAAL: vilepuhuja Edward Snowden avaldas memuaarid (6)

Aadu Hiietamm, 19. september 2019, 08:10
VILEPUHUJA MEMUAARID: Edward Snowden avab värskes raamatus ka mõnevõrra oma elu Moskvas. Foto: AFP/Scanpix
Maailma tuntuim vilepuhuja, USA Luure Keskagentuuri (CIA) ja riikliku julgeolekuameti (NSA) endine kaastöötaja Edward Snowden avaldas teisipäeval memuaarid „Permanent Record“  (“Minu lugu“). USA valitsus kaebas seejärel ta koheselt kohtusse süüdistatuna CIA ja NSAga sõlmitud lepingute rikkumises, vahendab Spiegel Online. 

USA justiitsministeeriumi teatel jättis 36aastane Edward Snowden memuaariraamatu enne avaldamist endistele tööandjatele näitamata, kuigi tööleping nägi seda ette. 

Samal teemal

USA Luure Keskagentuuri (CIA) ja riikliku julgeolekuameti (NSA) endine kaastöötaja Edward Snowden pani maailma kihama 2013. aasta juuni algul, kui ta avalikustas NSA ebaseadusliku nuhkimisprogrammi PRISM. Snowden viibis sel ajal Hongkongis. Vahistamise kartuses lahkus ta Hongkongist ja saabus 23. juunil Moskvasse Šeremetjevo lennujaama. Sinna jäi ta kuni 1. augustini, kui Vene võimud andsid talle kõigepealt aastaks ajutise varjupaiga ning seejärel kolmeks aastaks elamisloa, mida 2017. aastal pikendati veel kolmeks aastaks ehk 2020. aastani.

Abiellus kahe aasta eest

Tänaseks on Edward Snowden elanud Venemaal üle kuue aasta. Kui seni ei olnud tema elukohta Venemaal julgeolekulistel kaalutlustel avalikustatud, siis värskest memuaariraamatust saab lugeda, et ta elab Moskvas kolmetoalises korteris koos ammuse tüdruksõbra Lindsay Millsiga, kellega ta ka kaks aastat tagasi ametlikult abiellus. 

Snowdeni sõnul elab ta Moskvas normaalset elu, kuid hoiab end teadlikult vene ühiskonnast teatud kaugusel. „Selfit ma Kremli ees ei tee, sest USA valitsus saaks seda kasutada minu töö diskrediteerimiseks,“ selgitab vilepuhuja. Kodust taksoga lahkumisel tellib ta sõiduki paar maja edasi ning ka kojutulekul väljub taksost pisut eemal. 

Majanduslikult läheb Snowdeni hästi. Ta esineb sageli videosilla kaudu rahvusvahelistel konverentsidel ning saab iga kord keskmiselt 10 000 dollarit honorari.  Samuti osaleb ta aktiivselt fondi Freedom of the Press ja mitme ülikooli töös. Vene riigilt ei ole ta oma sõnul kunagi raha saanud ja ei kavatse seda ka tulevikus vastu võtta. „Olen täiesti sõltumatu,“ rõhutas ta hiljuti Saksa telekanalile ZDF antud intervjuus.  Oluliseks peab Snowden seda, et tal on juurdepääs internetile.

Elab Venemaal olude sunnil  

Edward Snowden rõhutab, et elab Venemaal vaid olude sunnil, sest USA valitsus tühistas tema passi ning teekond Ladina-Ameerikasse katkes Šeremetjevo lennujaamas. Snowden pöördus asüülitaotlusega 27 riigi poole. Nende seas olid näiteks Saksamaa, Prantsusmaa ja Norra, kes loogiliselt võttes peaks vilepuhujaid kaitsma. Paraku ei soovinud ükski neist riikidest  talle varjupaika anda ning seetõttu elab ta tänaseni Venemaal. Prantsusmaa justiitsminister Nicole Belloubet ütles eelmise nädala lõpul, et tema toetab Snowdenile varjupaiga andmist. President Emmanuel Macroni kantseleist lisati hiljem, et minister väljendas vaid oma isiklikku arvamust. 

USAs on Edward Snowden kuulutatud tagaotsitavaks. Teda süüdistatakse spionaažis ja riigireetmises, mille eest võidakse kohtus määrata isegi surmanuhtlus. Snowden ise on öelnud, et ta ei ole vannet CIAle ja USA valitsusele andnud, kuid andis vande järgida USA konstitutsiooni. Ja sealt tulebki tema meelest põhiline konflikt, sest ebaseadusliku nuhkimisega rikkus just USA valitsus põhiseadust.  Värskes intervjuus telekanalile CBS kordas Edward Snowden taas, et ta on valmis naasma kodumaale, kui tema üle mõistetakse kohut õiglaselt ja avalikult. 

Memuaariraamatus „Permanent Record“ pöördus Edward Snowden kõigi lugejate poole ka hoiatusega: „Kui te loete seda lauset praegu moodsa elektroonikasedamega nagu nutitelefoni või tahvelarvutiga, siis saavad salateenistused sind jälitada ja sinu kirjavahetust lugeda.“

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee