Maailm

KAEVAS HAUAST ÜLES: leinav kassiomanik lasi surnud lemmiku kloonida (8)

Toimetas Aare Kartau, 18. september 2019, 13:37
Hiina esimene kloonitud kass Garlic.Foto: AFP/Scanpix
Loomaomanike jaoks on lemmiku kaotamine traagiline sündmus. Kiire tehnoloogiline areng on loonud võimaluse leinajatel oma loomake tagasi saada – kloonimise abil. 

22aastase ärimehe Huang Yu kaheaastane kass Garlic suri jaanuaris, teatab New York Times. Sinna polnud midagi parata ning mees mattis ta kodu lähedal asuvasse parki. Koju jõudes tuli murtud mehele meelde, et oli kunagi lugenud artiklit koerade kloonimisest. „Minu südames on Garlic asendamatu,“ sõnas Huang, kes kaevas lühikarvalise kassi taas üles ning pistis kloonimiseks valmistudes külmikusse. Mehe sõnul ei jätnud Garlic midagi tulevastele põlvedele, mistõttu nägi ta kloonimises ainuõiget valikut.

Huang Yu võttis ühendust Pekingis asuva Sinogene kliinikuga, mis tegeleb kommertseesmärgil loomade kloonimisega. 250 000 jüaani (ligi 32 000 eurot) ja seitse kuud hiljem teatati Hiina meedias esimesest kloonitud kassist. Geneetiliste edusammude põhjal võib oletada, et lemmikloomade kloonimine võib Hiinas saada elujõuliseks äriks. Mujal maailmas pole see piisavalt populaarsust kogunud, ent lemmikutele äärmiselt suurt tähelepanu osutavas Hiinas võib see äriidee läbi lüüa. Seal pole ka loomade kloonimine piiratud.

Garlicu kloonimine maksis umbes 32 000 eurot.Foto: AFP/Scanpix

Samal teemal

Sinodegene juhataja Mi Jidongi sõnul hakati loomi kloonima 2015. aastal. Ettevõte on sellisel viisil „loonud“ üle 40 koera, mille igaühe maksumus ulatub 380 000 jüaani (48 600 euro) kanti. Garlic oli aga nii ettevõtte kui ka Hiina esimene kloonitud kass. Turu-uuringud näitavad, et Hiinas on kassid lemmikloomadena populaarsust kasvatamas – see motiveeris Mi sõnul firmat aastapikkuse katsetamise järel kassi kloonima.

Teadlased väljaspool Hiinat pole 21. juulil sündinud kassi veel uurinud. Eeldatavasti jääb loomake vähemalt oktoobrini ekspertide hoole alla, enne kui peremees Huang Yu ta koju tohib viia. Mees aga avastas, et kloon pole Garlicu täpne koopia – uuel kassil puudub lõua all olnud must laik ning tema silmad on teist värvi. Siiski kinnitasid teadlased, et loomade DNA on ühilduv. „Ma valetaksin, kui ma ütleks teile, et ma polnud pettunud,“ väitis Huang, kes oli aga nõus aktsepteerima, et tehnoloogia tase piirab kindlaid olukordi.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee