Poliitika

Mihhail Kõlvart: Tallinnas peab senisest rohkem piirama alkoholimüüki (61)

Toimetas Johanna-Kadri Kuusk, 18. september 2019 12:44
Tallinna linnapea Mihhail KõlvartFoto: Rauno Vahtre
Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart teatas, et Tallinna linn vajab senisest suuremaid piiranguid alkoholimüügile, et tagada parem avalik kord, aga ka linlaste tervis.

Kõlvarti sõnul pole olemasolevad regulatsioonid piisavad, et ohjeldada peaaegu ööpäevaringselt alkoholiga kauplevate baaride tegevust. „See ei puuduta suuremat osa baare, küll aga neid, mille ärimudel soosib lõputut alkoholitarbimist,“ ütles linnapea. „Me näeme, et alkoholi müügiaja ja korrarikkumiste vahel on selge seos ja ööbaaride läheduses elavad inimesed kannatavad.“

Linnapea sõnul on võimalik alkoholi kättesaadavust vähendada nii ajas kui ka ruumis. Olemasoleva seadusandluse raames on võimalik lühendada nii  napsimüügi aega meelelahutuskohtades, aga ka nõuda, et alkoholipoed paikneks laste- ja haridusasutustest kaugemal. 

„Minu hinnangul peaks Tallinn keelama alkoholikaupluste tegevuse lasteasutustest lähemal kui 150 meetrit,“ selgitas Kõlvart. 

Linnapea lisas, et lapsed ei pea kooli läheduses puutuma kokku alkoholiostjatega. „Ka on meil ettepanek, et alates juunist lubada meelelahutusasutustes müüa alkoholi tööpäevadele eelnevatel öödel kella kaheni ja puhkepäevadele eelnevatel öödel kella kolmeni,“ ütles Kõlvart.

Linnapea kutsus üles kõiki avalikust korrast ja rahva tervisest hoolivaid osapooli esitama oma ettepanekuid, millised piirangud oleks optimaalsed.

Kõlvart osutas, et Tallinn vajab abi ka seadusandjalt, sest olemasolev seaduseruum ei võimalda piirata hommikust müüki. „Praegu on seadustes lünk ja nii võib alustada alkoholimüügiga niipea, kui öörahu lõpeb, ehk kell 6–7 hommikul,“ mainis Kõlvart. „Mul on raske pidada hommikul kella seitsmest alkoholimüüki vajalikuks ja normaalseks ettevõtluseks.“

Linnapea hinnangul on võimalik neid piiranguid rakendada nõnda, et turism ei kannata. Alkoholimüügile meelelahutusasutustes on sarnased kellaajalised piirangud kehtestatud nii Soomes, Rootsis, Norras, Ühendkuningriigis kui ka paljudes turistide seas populaarsetes linnades nagu Rooma või Dubrovnik.

Põhja prefektuuri Kesklinna politseijaoskonna juhi Kaido Saarniidu sõnul näitavad erinevad uuringud, et piirangutel on positiivne mõju turvalisusele. 

„Teiste riikide praktikad kinnitavad, et kui meelelahutusasutustes lõppeb alkoholimüük varem, siis väheneb ka õigusrikkumiste ja õnnetuste arv. Alkoholijoobes inimene paneb suurema tõenäosusega toime õigusrikkumise ning tal on kõrgem risk langeda ise kuriteo või õnnetuse ohvriks. Müügipiirangud võiksid neid ohte maandada, sest nii ennetame alkoholi ületarbimist, mis on kurja juur,“ ütles jaoskonna juht Saarniit.

Tallinnas saab politsei ööpäeva jooksul keskmiselt 65 väljakutset, millest umbes 20 ehk ligikaudu kolmandiku põhjuseks on kaklus või joobes inimene. Vanalinna tehtavatest väljakutsetest moodustavad aga kaklused või joobes inimesed üle poole.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee