Seisukoht

Seisukoht | Meil pole rasvumise-, vaid dieediepideemia (6)

Manona Paris, Toidutare peatoimetaja, 17. september 2019 16:42
Foto: Martin Ahven
Tervise arengu instituut imestab, miks ta saleduskampaaniatest hoolimata ei suuda panna inimesi tervislikult toituma. Ei saa just öelda, et neid saleduskampaaniaid vähe oleks. Juhtivad toitumisnõustajadki nendivad, et tunnevad tänaval vastukõndivale ülekaalulisele kaasa. Mina tunnen seda painet ka – nimelt olen üks neist, kes on ülekaaluline.

Mida ma siis valesti teen? Esialgu tundub, et ei midagi. Alates 16. eluaastast olen teadnud üht – kapsas on sõber, burger mitte. See ei maitsegi mulle. Narva kohvikust astun iga päev kringlit soetamata mööda. Trenni teen ka, vähemalt kaks korda nädalas shaping'ut (venelaste pilates). Ma ei sõida autoga tööle. Süüa teen ise. Lapsed on kõhnad, mees kah. 

Samal teemal

Ise aga olen ikka paks. Vööümbermõõt pole alla riiklikul tasemel naistele nõutud 88 sentimeetri, kehamassiindeks on kenasti üle 25. Mina olen hoolimata oma madalast vererõhust see, kes peaks häbenema, kellest räägitakse kui tuleviku tervisekulust. Või keda haletsetakse – vaat kus inimesel pole tahtejõudu!

Oh kullapaid. Vahel mõtlen, et kahjuks on mul olnud liiga palju tahtejõudu. Ja minusuguseid on palju! Nii paljude jaoks on saanud mingisugusest söömapiirangust tavaolek. Kogu aeg on vaja midagi piirata, lugeda, kärpida. Ja tunda kõrvetavat häbi – eriti siis, kui näljamängu lõppedes keha taastuda tahab. 

Uuema aja psühholoogid on öelnud, et siin see konks ongi. Stress nii elementaarsest asjast kui söömine on vajutanud oma valusa jälje nii sügavale alateadvusesse, et keha, mida kogu aeg piiratakse, hakkab varuma. 

Tulemus? Mitte rasvumise, vaid dieediepideemia. Vaja on hoopis uuesti sööma õppida, endast lähtudes ja suurusnumbritele vilistades, nii et ka hing saab toidetud; mitte suruda keha (uutesse) tabelitesse, mis sobivad vaid sellele kummalisele keskmisele, keda kunagi nähtud pole. Stressi on meie elus niigi piisavalt.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee