Eesti uudised

Riik valmistub kriisideks: paarikümne miljoniga luuakse sisekaitseüksus (1)

Marvel Riik, 17. september 2019 16:16
Siseminister Mart Helme.Foto: Teet Malsroos

Siseministeerium plaanib reservväelastest koosnevat sisekaitseüksust, millega hoitaks kriisiolukordades Eestis korda. „See kõik võib tunduda abstraktsioonina, aga niipea, kui inimesed on tavapärastest teenustest lahti kistud, tekib paratamatult kollektiivis võimuvõitlus ressurssi pärast: kes saab soojema koha, rammusema supi. Selleks, et inimesed ei läheks karvupidi kokku, on vaja kedagi, kes tagaks korra ja õiglase jaotuse,“ tutvustas siseminister Mart Helme üksuse vajalikkust.

Alates käesolevast aastast on siseministeeriumis tegeletud sisekaitse resrervi paberite koostamisega, idee ise ulatub aastasse 2014. Praeguses julgeolekukeskkonnas on raske tõmmata piiri sõjalise ja julgeolekukriisi vahel, mistõttu tahetakse tõsta politsei võimekust. Tavaolukordades saab Eesti politsei ja päästeamet hakkama, suuremates hädaolukordades (metsatulekahjud, tormid ja üleujutused) kaasatakse kaitseväge, kaitseliitu ja vabatahtlikke, aga mastaapsetes ja pikaajalistes kriisides (massirahutused) vajatakse toimetulemiseks lisajõudu, mis praegu puudub.

Ettepaneku teisipäevasel tutvustamisel toodi mitmeid näiteid selle vajalikkusest välismaalt – Krimmi annekteerimine, jalgrattamigrantide laine Venemaalt Skandinaavia riikidesse, Gruusia sõda –, mis varem või hiljem peaksid mingisuguses vormis jõudma ka Eestisse. „Sõjaline agressioon on äärmiselt ebatõenäoline. Hoopiski tõenäolisem on, et puht siseriiklikel põhjustel (ressursi nappus, katastroof, kriisilukord) läidetakse konflikt, mis toob inimesed tänavale. Sellega toimetulemine on puhtalt siseministeeriumi ülesanne ja praegu meil napib jõudu selleks,“ selgitas Helme. „Kujutame korraks ette, et suure avarii tulemusena on vaja evakueerida kortermaju Lasnamäelt. Sellistel puhkudel on vaja tagada, et inimesed saaksid toidu, hügieenivahendid, valguse, sooja. Meil selleks praegu võimekust pole.“

Edasi lugemiseks:

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee