Eesti uudised

12TONNINE LUURAJA: Eesti kohal lendas kurikuulus USA sõjaväedroon (39)

Toimetas Viljar Voog, 17. september 2019, 14:06
USA õhujõudude Global Hawk droon.Foto: USA õhuvägi / AFP / Scanpix
Pühapäeval lendas Eesti taevas 16 kilomeetri kõrgusel USA õhujõudude mehitamata luurelennuk ehk droon, kirjutab Interfax. Eesti-Vene piiril toimuvat jälginud droon kannab tüübinime Global Hawk – samasugune õhusõiduk lasti vaid paar kuud tagasi alla Iraani lähistel.

RQ-4B Global Hawk droon, mille seerianumbriks on 11-0248, tuli Baltikumi kohale Sitsiilias paiknevast Sigonella õhujõubaasist. Drooni marsruut käis üle Kreeka, Bulgaaria, Rumeenia ja Ukraina territooriumi, enne kui see jõudis oma lennu sihtmärkide ehk Balti riikideni. Luurelennuk alustas missiooni Leedus Kaliningradi oblasti lähistel, kuid lendas siis põhja suunas ja veetis umbes tunni Eesti õhuruumis, jälgides Petserimaal ja Leningradi oblastis piiri ääres toimuvat.

Eestis lahkudes käis droon taas läbi Kaliningradi piiri äärest ning lähenes korduvalt ka Valgevene aladele.

Samal teemal

Interfaxi väitel on NATO lennukite luurekäigud alliansi ida- ehk Venemaa läänepiiril peaaegu igapäevane nähtus.

Global Hawk droonidest on tänavu varemgi meedias juttu olnud, sest juunikuus lasti taoline õhumasin alla Iraani piiri lähistel. USA vandus toona, et iraanlased lasid drooni alla rahvusvaheliste vete kohal. Islamiriik aga väitis, et luurelennuk tungis nende territooriumile. 

1998. aastal kasutusele võetud drooni maksumus on hinnanguliselt 120 miljonit eurot. 12 tonni kaaluva õhumasina maksimaalne lennukõrgus on 18 kilomeetrit. Droon võib püsida õhus kuni 32 tundi jutti ning selle lennukauguseks on 22 780 kilomeetrit – Tallinnast Rio de Janeirosse ja tagasi.

2013. aasta seisuga oli USA õhujõududes kasutusel 37 Global Hawk drooni. Lisaks kasutavad masinaid USA mereväelased, kes on aga viimastel aastatel hakanud neid uuemate mudelite vastu välja vahetama.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee