Maailm

Hispaania taastub sajandi suurimatest paduvihmadest (4)

Aadu Hiietamm, 16. september 2019 16:30
ÜLEUJUTUS: Nii nägi Torre Pacheco väikelinn Murcia provintsis välja esmaspäeval. Foto: EPA/Scanpix
Hispaania teleuudistesaadete mahust võtavad juba nädal aega lõviosa paduvihmad ja nendest põhjustatud üleujutused, mis seni nõudnud kuue inimese elu.  Meteoroloogide teatel mõõdeti mõnes piirkonnas rekordiline sademetehulk alates 1917. aastast. Kohati sadas 15 tunni jooksul üle 600 millimeetrit vihma ehk üle 60 ämbritäie  ühele ruutmeetrile. 

Paduvihmad ei ole Hispaania Vahemere-äärsetes piirkondades sügiseti võõras nähtus. Meteoroloogid nimetavad septembris ja oktoobris suuri vihmu tekitavat fenomeni “Gota fría“ (eesti keeles „külmad piisad“), mis tekib siis, kui soojale Vahemerele jõuab Atlandi ookeanilt niiske ja õhk. 

Üleujutatud tee Ontinyentis.  Foto: Reuters/Scanpix

Tänavu ründas „Gota fría“ aga erilise jõuga. Läinud nädala ilm oli Hispaanias viimase 32 aasta halvim. Mõnes piirkonnas aga löödi kõigi aegade vihmarekordid. Kui ikka ööpäeva jooksul sajab ühele ruutmeetrile üle 600 liitri vihma, siis on loomulik, et maapind ei jõua sellist kogust vastu võtta, tänavad ja teed muutuvad jõgedeks ja jõed tõusevad üle kallaste.  

Autod Orihuelas. Foto: APA/Scanpix

 Teleuudistes korrati vahetpidamata videokaadreid autodest, mida veemassid endaga kaasa vedasid. Üleujutustes hukkus kuus inimest. Neist viit tabas saatuslikuks saanud tulvavesi autos ja üht mootorrattal.   

Esimesena sattusid eelmise nädala algul löögi alla Baleaari saared ja Barcelona piirkond. Edasi liikus rajuilm mööda Vahemere rannikut alla lõuna poole. Enim said kannatada Murcia, Alicante ja Valencia provintsid riigi idaosas ning Andaluusia provintsid Almeria  ja Granada riigi kaguosas.

Almoradi tänaval.  Foto: AFP/Scanpix

Laupäeva varahommikul sadas ka Malagas maha päris korralik vihm, kuid päeval oli ilm taas ilus. Pühapäeval säras Vahemere rannikul pea kõikjal taas päike ning sooja oli kuni 31 kraadi. Rannikult liikusid vihmasajud juba nõrgenedes sisemaale.

Olukord on tõsine

Katastroofipiirkondi pühapäeval külastanud kaitseminister Margarita Robles kutsus siiski üles ettevaatusele, sest oht ei ole veel lõplikult möödas. Nii kehtis veel esmaspäeval 14 provintsis häireolukord.

Päästjad Redovanis.  Foto: AFP/Scanpix

Hispaania siseminister Fernando  Grande-Marlaska hindas olukorda tõsiseks Ta ütles, et katastroofipiirkondades on elanikkonnale abiks 3000 päästetöötajat, politseinikku ja sõjaväelast. Mitmel tuhandel inimesel tuli kodud ajutiselt maha jätta. Suurt kahju tekitasid tormituuled ja üleujutused ka põllumajandusele.

PRUUN VAHEMERI: Laupäeva õhtul Malaga lennuväljalt startinud reisilennuki aknast võis näha, kuidas paduvihmad olid värvinud Vahemere rannikuvee pruuniks.  Foto: Aadu Hiietamm

Peaminister Pedro Sanchez käis kannatada saanud piirkondades laupäeval. Ta lubas, et valitsus võtab normaalse olukorra kiiremaks taastamiseks kasutusele kõik vahendid. Telepildi järgi otsustades ei jäänud kohalikud elanikud vaid valitsusele lootma, vaid löövad taastamis- ja koristustöödes hoogsalt kaasa.  

  Malagas kõndisid modellid 300 meetri pikkusel äritänaval

Mitmel pool Hispaanias valitsenud rajuilm ei seganud õnneks Malaga traditsioonilist moenädalat. Reede ja laupäeva õhtul demonstreerisid modellid moekunstnike loomingut südalinna 300 meetri pikkusel äritänaval, mis oli kaetud sinise vaibaga. Enam kui kahe tunni pikkust sõud nautis mõlemal õhtul koha peal kuni 10 000 pealtvaatajat. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee