Süüria sõjapõgenikud saabuvad Türgi piiripunkti.Foto: Zuma Press/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 16. september 2019 18:13
Esmaspäeval kohtuvad Ankaras kolme riigi liidrid: Türgi, Iraani ja Venemaa. Kõne all on Idlibi provints, Süüria mässuliste viimane kants, mida piiravad valitsusväed ning kust põgenevad Türgi ja Euroopa poole sajad tuhanded pommide eest pagevad inimesed.

Süürias ei paista hoolimata terrorirühmituse ISIS suurtele kaotustele siiski rahu tulevat. Idlibi piirkond on veel Süüria mässuliste käes, keda pommitavad diktaator Bashar al-Assadi väed. Kaheksa-aastane sõda ei näita rahunemise märke.

Türgi, Venemaa ja Iraani riigipead loodavad jõuda mingi lahenduseni, et valitsusvägesid ja mässulisi kuidagi lepitada. Venemaa ja Iraan on Süüria konfliktis olnud valitsusvägede poolel, Türgi aga toetanud koos Lääne liitlastega mässulisi. Assad saab tuge Venemaalt, kelle õhujõud aitavad Süüria valitsusel järk-järgult maa üle kontrolli haarata.

Erdogan ähvardab Euroopat

Eriti mures on Türgi president Recep Tayyip Erdogan, kelle riigi piirile kogunevad Idlibist põgenenud süürlased. Lisaks on Süüriasse üles pandud Türgi sõjaväepunktid, mille esialgne mõte oli verevalamist takistada, sattunud nüüd pealetungivale Süüria sõjaväele jalgu.

Erdogan ei soovi otsest sõjalist konflikti Damaskusega, ent kinnitas möödunud reedel Reutersile, et kui Assadi režiim Türgi sõduritega „jamab, kui on mingigi rünnak, siis hakkavad asjad väga teisiti välja nägema. Me ei hoia siis tagasi nagu seni oleme teinud. Teeme, mis vaja.“ Süüria-Vene võimalikud rünnakud türklaste vastu ei mõju hästi ka Moskva-Ankara suhetele.

Hetkel viibib Türgis umbes 3,6 miljonit Süüria põgenikku. Seda on rohkem kui üheski teises riigis maailmas. ÜRO andmeil põgenes Idlibist alates selle aasta aprillist kusagil pool miljonit inimest ning enamik neist võtab suuna Türgi piirile. Erdogani sõnul ei suuda Türgi sellist põgenikevoolu vastu võtta, samuti on ta varem ähvardanud, et „avab Euroopale põgeniketulva väravad“, kui rahvusvaheline üldsus Türgit rohkem ei toeta. Ta kordas hoiatust ka oma reedeses intervjuus.

Mis puudutab esmaspäevast suurkohtumist, tunnistab Erdogan, et põhieesmärk pole mitte vaherahu vaenupoolte vahel (ehkki ka selle osas loodavad osalejad midagi saavutada), vaid migratsiooni takistamine. Türgi ei saa enam miljoneid vastu võtta, rõhutas Erdogan. Arvatavasti on türklaste kannatamatus Süüria põgenike suhtes üks põhjuseid, miks Erdogani kodupartei sel aastal toimunud kohalikel valimistel mitmes kohas lüüa sai, seega on Erdoganil ka personaalsem huvi sõjapõgenike sissetulekut takistada.