Juhtkiri

Juhtkiri | Rahaga praalimisest piinlike kärbeteni (39)

Ohtuleht.ee, 15. september 2019, 20:09
Foto: Tiina Kõrtsini
Võimuliit näikse olevat lõpusirgel, et riigieelarvest veel vajalikud 50 miljonit kärpida. Rahandusministergi ise ütles, et 50 miljonit pole suur number. Martin Helme nentis ka samas, et sedavõrd pingelist eelarvet pole olnud masust saadik. Kui ka oletada, et poliitikute lubadused sel korral vett peavad ja kärped kellegi koondamisi ei tähenda, pole olukord ometi kiita. Sest kui öelda õpetajale või politseinikule, et tema palk järgmise nelja aasta jooksul ei tõuse, siis inflatsiooni ja riigi keskmise palga jätkuvat tõusu arvestades pedagoogide ja korravalvurite sissetulek tegelikult langeb. Ja külmutatud palkadega töötajaid ei lohuta karvavõrdki, et kaitseväelaste ja arstide palgad siiski tõusevad. 

Kui võimuliit lähtus oma otsustes oletusest, et õpetajate streik poleks sedavõrd ohtlik kui arstide oma ning politseinikud ei saa niikuinii streikida, siis tegutsetakse tulekahju kustutamise, mitte aga ühiskonna tasakaalustatud arengu põhimõttel. Nii et valitsus võib 50 miljonit küll kärpida, kuid oma otsuste põhjendamist tuleb neil omajagu.

Tegelikult on üleüldse segane valimiste eel kõneldut arvesse võttes, et kuidas oleme tõusu asemel kärbeteni jõudnud. Just EKRE läbiv seisukoht on olnud, et raha pole maailmast otsa lõppenud. EKRE juht on suisa öelnud, et riigil on raha nii palju, et küsimused katteallikatest on kohatud. ERKE ideed raha saamiseks on olnud üsna konkreetsed, alates miljardi dollari küsimisest president Donald Trumpilt kuni elektrivõrkude Venemaast lahtiühendamata jätmisega teenitava 550 miljoni euroni. Kui raha pidi olema sedavõrd palju, et katteallikategi kohta polevat sobilik küsida, siis sellise praalimise peale kärpima asumine peaks olema EKRE jaoks enam kui piinlik.

Ei maksa arvata, et valija suured lubadused kergelt unustab, kui meenutada oravate viie rikkaima hulka jõudmise hüüdlauset või kunagist lubadust viia keskmine palk 9000 kroonini, mis ei tahtnud ega tahtnud pikki aastaid teoks saada. Aga alustuseks võiks Mart Helme miljardi Trumpilt sisse kasseerida.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee