Poliitika

Raha- ja töötajate nappuses keeleinspektsioon: sisseränne tõstab koormust (30)

Toimetas Marvel Riik, 14. september 2019 21:36
Keeleinspektsioon.Foto: TIINA KÕRTSINI
Kuna Eestis on suurenenud sisseränne, tähendab see keeleinspektsioonile suuremat töökoormust. Keeleinspektsiooni peadirektor Ilmar Tomusk tuleb tõsta inspektorite palku ja suurendada ametkonna suurust, et ülesannete kõrgusel olla. „Keelekoolitajate tegevuse järelevalve ja nende nõustamine eeldab meie ametnikelt head ettevalmistust ja töökogemust, kuid praktika näitab, et me ei suuda sobiva kvalifikatsiooniga töötajate palgasoovidele vastu tulla,“ kirjutas Tomusk haridus- ja teadusministrile.

Keeleinspektsiooni 2019. aasta eelarve on 415 000 eurot, millest personalikuludeks on ette nähtud 356 000 eurot. Inspektorite keskmine töötasu seisuga on praegu 1 208 eurot, mis on keeleinspektsiooni peadirektori Ilmar Tomuski hinnangul liiga väike. „Avaliku teenistuse 2018. aasta aruande andmetel oli ametnike keskmine palk 2018. aastal 1711 eurot, nii moodustab meie järelevalveametnike keskmine palk aastal 2019 riigiametnike 2018. a keskmisest vaid 70%,“ märkis Tomusk. „Inspektsiooni ametnike kvalifikatsiooninõuded on samad mis õpetajatel, kelle töötasu alammäär on praegu 1 250 eurot. Arvestades õpetajate eelseisvat palgatõusu 1 500 euroni, ei ole inspektsiooni töötajate palgad enam konkurentsivõimelised.“

Inspektsiooni olukorra muudab keerulisemaks asjaolu, et lisaks eesti filoloogi haridusele peavad ametnikud valdama ka vene keelt. „See teeb uute ametnike leidmise veelgi keerulisemaks, kuna noorema põlvkonna esindajate vene keele oskus on väga nõrk. Lisaks on Eestisse sisseränne suurenenud, mis tähendab meie asutuse jaoks ka suuremat töökoormust ja vajadust inspektorite järele, kes valdaksid lisaks vene keelele ka inglise keelt,“ täpsustas Tomusk.

Keeleinspektsiooni peadirektori ettepanek on tõsta inspektorite töötasu vähemalt riigi keskmise palgani, mis oli 2019. aasta teises kvartalis 1419 eurot. „Selle taseme saavutamiseks vajame 2020. aastal lisaraha 79 500 eurot,“ märkis Tomusk.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee