Juhtkiri

Juhtkiri | Keelatud kunst (20)

ohtuleht.ee, 13. september 2019, 17:52
Foto: Tiina Kõrtsini
Esmapilgul paistab Fotografiska fotokunstikeskuses avatud fotograaf Alison Jacksoni näituse „Tõde on surnud“ reklaamiplakatite tänavapildist eemaldamine geniaalse turundustrikina – kes polnud keskmist sõrme näitavat printsess Diana teisikut või kujutletava Mehhiko missiga armuaktilt tabatud võltspresidenti Donald Trumpi veel oma silmaga näinud, kuulis sellest hiljemalt siis, kui Tallinna linnavõimud käskisid plakatid eemaldada. Paremat reklaami olnuks Fotografiskal raske tahta.

Ent isegi kui pidada juhtunut hoolikalt kavandatud trikiks, tekib küsimus, miks küll oli linnavalitsus nii varmas moraalipolitsei rolli enda peale võtma. Tallinna ettevõtlusameti sõnul on plakatid vastuolus heade kommete ja tavadega. Huvitaval kombel ei laiene samad reeglid aga printsess Dianat kujutava plakati kõrvale sattunud reklaamipinnale, kus vaatajaid tervitab labajala keskmine varvas.

Ajal, kus Pikk Peeter välgatab isegi riigikogus ja poliitikas toimuv annab teiste seas kunstnikele rohkelt ainest algatada arutelu selle üle, mis on käemärkide ja sõnade tegelik tähendus ning kust läheb sündsuse piir, paistab Tallinn plakatite mahavõtmise nõudega olevat selgelt üle reageerinud. Või nagu ütleb kunstnik ise: paljudel avalike elu tegelastel on lubatud pidevalt väärinfot edastada, aga kunstnikke hakatakse keelama.

Viimaste õnneks on keelatud vili teatavasti aga magusaim. Nii jääb vaid üle ära oodata, kuidas mõjub linnavalitsusest kostuv ämbrite kolin fotokunstikeskuse külastatavusele, ja mis on järgmised heade tavadega vastuollu minevad reklaamid.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee