Maailm

KUI REISID PARIISI: meeleavaldused on linna täiesti halvanud (18)

Toimetas Greete Kõrvits, 13. september 2019 16:32
Gare du Nord'i metroojaam oli harva sõitvaid ronge ootavaid reisijaid paksult täis.Foto: Reuters/Scanpix
Prantsusmaa pealinna liiklus on reedest praktiliselt halvatud, kuna maa all toimub metroojuhtide streik pensionireformi vastu.

Metroorongide juhid protestivad valitsuse kavandatud pensionireformi vastu. Pariisi kuueteistkümnest metrooliinist töötab vaid kuus ja sedagi mitte sõiduplaani järgi. Paljud inimesed eelistavad pigem jala või rattaga liikuda, mõned rattarendi firmad pakuvad ka tasuta sõite. Kes läks tööle autoga, see istus ka tavapärasest mitu korda suuremas ummikus.

Valitsuse plaan ühildaks kõik pensionid praegu kehtiva olukorra asemel, kus erinevatel ametitel on oma pensionisüsteemid. Kokku on Prantsusmaal erinevaid pensioniplaane kümneid, president Macron aga tahaks näha universaalset süsteemi kõigile pensionäridele. Le Parisien vahendab, et peamiseks rahulolematuse põhjustajaks näib olevat see, et uue seaduse järgi kaob miinimumstaaž, alates millest saab pensioni nõuda. Metroojuhid kurdavad, et uus süsteem sunnib neid praegusest kauem töötama ning pole enam võimalik varakult pensionile minna – hüve, mida paljud neist ka kasutavad, keskmiselt läheb Pariisi rongijuht pensionile 55 aasta vanusena.

Pariisi reisijatele võib ette hoiatavalt mainida, et eri ametite esindajad (advokaadid, lennutöötajad ja meditsiinitöötajad) kutsuvad juba esmaspäeval üles uutele protestiaktsioonidele.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee