Maailm

Pila-Nobeli võitis uurimus Prantsuse postiljonide munanditest (3)

Toimetas Triin Tael, 13. september 2019 11:49
Foto: VIDA PRESS
Eile jagati Harvardi Ülikoolis juba 29. korda Ig Nobeli auhindu aasta napakaimatele teadustöödele. Laureaatide seas oli Toulouse'i Ülikooli viljakusspetsialist Roger Mieusset, kes oli oma uurimuse käigus kleepinud Prantsuse kirjakandjate munandite külge termomeetrid.

Erinevalt kuulsatest Nobeli preemiatest, mis kuulutatakse välja oktoobris, ülistavad Ig Nobelid teadustöid, mis "esmalt panevad naerma ja seejärel mõtlema". The Guardiani teatel olid eile pärjatud laureaatide seas Jaapani teadlased, kes rehkendasid, kui palju sülge keskmine viieaastane laps päeva jooksul toodab (vastus: pool liitrit). 

Füüsikaauhinna teenis Patricia Yang, kes oli uurinud, miks vombati julgad on kandilised. 

Nalja-Nobeli pälvis ka Iraani leiutaja loodud mähkmevahetusseade. Majandusteaduse auhinna vääriliseks peeti Hollandi teadlasi, kes avastasid, et rahatähed võivad nakkuslikke mikroobe levitada ning kõige nakkusohtlikum on Rumeenenia leu. 

Meditsiiniauhind määrati Itaalia teadlastele, kes püüdsid tõestada, et pitsa söömine aitab haigusi ja surma ennetada. Tõestada nad seda teooriat siiski ei suutnud, märgib The Guardian. 

Rahupreemia teenis välja rahvusvaheline teadlaste grupp, kes oli uurinud, milliseid kehaosi on kõige mõnusam kratsida. Selgus, et pahkluid. Sellele järgnevad selg ja küünarvars.

Prantsuse teadlane Mieusset ja tema paarimees Bourras Bengoudifa värbasid grupi postiljone, uurimaks, kas mehe munandid on võrdse temperatuuriga. Munandimüsteerium muutus uurimisest veelgi salapärasemaks: ilmnes, et vasak munand on soojem, kuid ainult siis, kui mehel on riided seljas. 

Hargivaheteema paistab Mieusset'le südamelähedane olevat: ta on leiutanud soojendusega meestepüksid, mis tema väitel aitavad rasestumist ära hoida. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee