Maailm

„ABSOLUUTSELT MITTE!“ Boris Johnson eitab, et valetas kuningannale (7)

Toimetas Greete Kõrvits, 12. september 2019, 19:50
Boris Johnson eitab, et oleks kuningannale valetanud.Foto: SWNS/Scanpix
Suurbritannia parlament katkestas 10. septembrist ajutiselt töötamise. Seda peaminister Boris Johnsoni palvel kuninganna Elizabethile. Nüüd väidab Šoti kohus, et peaminister esitas kuningannale parlamendi töö peatamiseks valeinfot. Mida see tähendab?

Nimelt seiskub Briti seaduste järgi parlamendi töö ajutiselt enne monarhi, kuninganna Elizabeth II suurt kõnet (ingl. k. Queen's Speech). Enamasti küll mitte niivõrd pikaks ajaks, kui Johnson praegu palus, 10. septembrist 14. oktoobrini. Ent parlamendi töö peatamine enne kõnet on tõepoolest traditsioon.

Samal teemal

Kuninganna enda arvamus sellest, kas peaministri palve antud ajahetkel on mõistlik või mitte, pole isegi oluline. Konstitutsioonilise monarhia raames on vältimatu, et kuninglik riigipea peab oma ministrite nõuandeid kuulda võtma. Johnsoni nõu järgi oli parlamendi töö peatamine vahetult enne kriitilisi tähtaegu: Brexit (hetkeseisuga 31.10) ja Euroopa Liidu liidrite suurkohtumine (17-19.10), hädavajalik.

Seega, hoolimata sellest, mida Elizabeth isiklikult arvab, on ta käed mõnevõrra seotud: kui valitsus talt parlamendi töö peatamist soovib, peab ta soovi ka täitma. Ainus viis seda ringi pöörata oleks edukalt tõestada, et Johnson ei andnud oma soovi esitades kuningannale nõu seadustest lähtuvalt. Ehk et tõestada, et peaministril õnnestus kuningannat petta ja talle valetada.

Just nimelt seda väidab Šotimaa kõrgeim tsiviilkohus. Kolmapäeval tunnistas see parlamendi ajutise laialisaatmise seadusevastaseks. Kui BBC reporter Johnsonilt küsis, kas too valetas kuningannale, vastas peaminister: „Absoluutselt mitte!“ Optimistlikus meeleolus Johnson kinnitas, et tal on plaan, et vältida leppeta Brexitit ning ta loodab ELi suurkohtumisel hea diili saada.

Lisaks eitab Johnson, et tema palve parlamendi töö peatada oleks kuidagi seotud Brexitiga. Kriitikud ja opositsioon aga just sellele viitavad: et neil oleks võimalikult vähe aega teema üle arutleda ning leppeta Brexitit takistada. Paljud kahtlustavad, et just leppeta Brexitit Johnson taga ajabki, hoolimata selle väga tõsistest tagajärgedest nii tervishoiule, reisimisele, ärile ja välispoliitilikale (selles ennekõike Põhja-Iirimaa ja Iiri Vabariigi piiriküsimusele). 

Mitmenädalasest töö seiskumisest vaatamata õnnestus parlamendil siiski viimasel hetkel peaministrile kaikaid kodaratesse loopida, hääletades selle poolt, et juhul kui ELi suurkohtumise ajaks pole euroliit ja Suurbritannia kokkulepet sõlminud, peab peaminister suurkohtumisel paluma ajapikendust 2020. aasta 31. jaanuarini (kui Johnson seda ei tee, rikub ta seadust). Lisaks ei hääletanud parlament valitsuse ettepaneku poolt korraldada veel oktoobri keskel erakorralised valimised. Sellest võib lähemalt lugeda SIIT.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee