Maailm

Hellalt teineteisel käest hoidvad Modena skeletid olid mehed (8)

Tõnis Erilaid, Greete Kõrvits, 12. september 2019 17:06
„Modena armastajad“ polnud ehk küll armastajad selle sõna romantilises mõttes, ent mingil põhjusel pidasid matjad vajalikuks, et nad käest kinni hoiaksid.Foto: UNIVERSITY OF BOLOGNA HANDOUT/EPA/Scanpix
Kui arheoloogid leidsid 2009. aastal Itaalias Modenas (pildil) kaks teineteise käsi hoidvat vähemalt 1500 aastat vana skeletti, ristiti need kohe Modena armunuteks ja ajakirjanikud kirjutasid liigutavaid lugusid armastusest, mis kestab üle sajandite.

Uusimaid uuringumeetodeid kasutades on aga nüüdseks selgitatud, et tegu on meestega, kelle suhe jääb müsteeriumiks. Kui arheoloogid skeletid 2009. aastal avastasid, oli keeruline nende sugu välja selgitada, kuna nad polnud paraku just kõige paremini säilinud. Uurimistöö läbiviijad selgitavad, et nüüd said nad kätte väikese proovi mõlema säilme hambajäänustest ning leidsid sealt jälgi proteiinist, mida on võimalik leida vaid meeste hammastest.

Ajaloolane Frederico Lugli oletab, et mehed võivad olla lahingus langenud sõdurid. Ei saa ka välistada, et tegemist on sugulastega, näiteks kahe vennaga. Igal juhul pole uurijad sõnul kahtlustki, et „Modena armastajad“ maeti tahtlikult nii, et nad üksteisel käest kinni hoiaksid, ehkki nendevaheline armastus ei pruukinud romantilist laadi olla.