EUTANAASIA: Pilt on illustreeriv ega kujuta Hollandis eutanaasia läbi surnud vanurit.Foto: Vida press
Tõnis Erilaid 12. september 2019 18:00
Hollandi ühiskonda ärevuses hoidnud eutanaasia kohtuasi jõudis sellel kolmapäeval  lõpule. Holland seadustas esimese riigina maailmas halastussurma 2002. aastal. Seda võib taotleda iga vähemalt 12aastane paranemislootuseta haige. Seekordne kohtuasi oli esimene, kus süüdistajad leidsid, et arsti tegevus ei olnud päris õiguspärane.

Prokurör väitis, et 68aastane naisarst oleks pidanud põhjalikumalt veenduma, kas Alzheimeri tõbe põdenud dementse naise neli aastat tagasi esitatud eutanaasiapalve peab ikka veel paika. Tohter kinnitas, et talitas haige tahte kohaselt ja samal arvamusel olid ka kaks arsti, kes koos naise perekonnaga eutanaasiatoimingut jälgisid.

74aastane naisel oli diagnoositud Alzheimeri tõbi neli aastat tagasi. Siis kirjutaski ta, et soovib halastussurma, kui haigus on arenenud nii kaugele, et omaksed ei tule temaga enam toime ja ta tahetakse hooldekodusse panna. „Kuni olen veel täie mõistuse juures, tahan ise otsustada, millal suren,“ kirjutas naine oma soovi põhjenduseks, vihjates sellega, et soovib ise valida surmakuupäeva. Süüdistajad olidki seetõttu veendunud, et tema tahe võis nelja aasta jooksul kas või mitu korda muutuda ja ta ei saanud sellest kehva tervise tõttu enam märku anda. Seadus aga nõuab, et halastussurma soovija peab seda tegema veenvalt ja tõsimeeli, jättes täpsemalt määratlemata, kas veenev otsus peab sündima vahetult enne eutanaasiat või võib seda ka varem teha. 

Arst kinnitas, et vestles naisega mitu korda, kuid tolle meel oli juba nii hämar, et ta ei mõistnud enam üldse, mida tähendab dementsus ja eutanaasia.

Naine lükkas arsti käe eemale

Pahameelt äratas ka see, kuidas halastussurm sooritati.

Patsient polnud enam suuteline tablette neelama. Seetõttu lahustas arst rahustitableti kohvis ja ulatas naisele tassi, jättes ütlemata, mida ta joogile lisas. 

Naine uinus, kuid lõi silmad uuesti lahti just sel hetkel, kui tohter tahtis talle tapvat lahust süstida. Patsient kargas püsti ja lükkas arsti käe eemale. 

Perekond nõudis, et tohter jätkaks süstimist. Toiming saadi siiski lõpule viia alles seejärel, kui naise abikaasa ja tütar teda jõuga kinni hoidsid. Süüdistaja hinnangul oli see selge märk, et ta ei tahtnud veel surra. 

Patsiendi perekond toetas arsti otsust ka kohtus. „Ta vabastas mu ema hinge, mille halastamatu haigus oli vangistanud,“ ütles tütar.

Prokurör Sanna van der Haag kinnitas kohtus, et nad ei taotle arsti karistamist, kuid vaja on määrata, kui kaua peab tohter patsiendi otsust pärast seda, kui eutanaasiaavaldus on tehtud, kontrollima. Seadus seda ei täpsusta ja seetõttu ongi vaja vastavat kohtumäärust, märkis ta.

Teoreetiliselt oleks kohus võinud arsti tapmise eest trellide taha saata, kuid vabastas ta igasugusest süüst, nentides, et kõik tingimused halastussurmaks olid täidetud, sest haige oli sellises seisundis, et ei suutnud enam iseseisvaid otsuseid teha. Varasema eutanaasiapalve täideviimist oli nõudnud naise abikaasa, sest teda oli võimatu kodus hoida.

Viimased statistilised andmed pärinevad 2017. aastast, kui Hollandis läks halastussurma umbes 6300 inimest. Enamasti palusid eutanaasiat väljakannatamatu valu käes vaevelnud inimesed.