Al-Qaida juht Ayman al-Zawahri.Foto: twitter.com/JihadoScope
Toimetas Aare Kartau 12. september 2019 12:52
2001. aasta 11. septembri terrorirünnakute 18. aastapäeval esines videokõnega terroristliku rühmituse al-Qaida liider Ayman al-Zawahri. Ta innustas moslemitest džihadiste ründama USAd, Euroopat, Iisraeli ja ka Venemaad, vahendab FOX News.

18 aastat end võimude eest varjanud Al-Qaida juhtfiguuri kõne oma poolehoidjatele lõikasid vahelt terroriste jälgivad organisatsioonid. Zawahri olevat hukka mõistnud neid terroriste, kes džihaadist taganesid. Pahameelt avaldas ta ka nende pühasõdalaste üle, kes on vanglates „ümberpöördunud“ ning taunivad nüüd 9/11 rünnakuid ning tunnevad süütute inimeste hukkumise üle kahetsust.

ISISe liidri Abu Bakr Al Baghdadi kõrval on Zawahri üks kahest maailma tagaotsitavamast mehest. Mõlema isiku eest on välja pandud 25 miljoni dollari suurune pearaha. Egiptuse päritolu Zawahri võttis al-Qaida ohjad enda kätte 2011. aastal, pärast seda, kui Ameerika Ühendriikide mereväelased tapsid terroriorganisatsiooni endise juhi Osama bin Ladeni. Arvatakse, et Zawahri toimetab Afganistani-Pakistani piirialadel.

Kuigi maailma tähelepanu on viimastel aastatel keskendunud enam ISISele kui kõige ohtlikumale sunniitide terrorirühmitusele, on ekspertide ja analüütikute arvates võimalik, et vaikselt tegutsenud al-Qaida ootab oma aega ning võib anda hoopiski surmavama löögi. „Vaikus ei tähenda terrorismi vaibumist. Tundub, nagu see olekski al-Qaida plaan,“ ütles terroristide tegevusi jälgiva Jihadoscope'i kaasasutaja Raphael Gluck. Eksperdid arvavad, et 9/11 terrorirünnakuid korraldanud rühmitusse kuulub üle maailma kuni 40 000 inimest.