Eesti uudised

Tartu Ülikool püsib maailma parimate ülikoolide pingereas järjekindlalt kõrgel kohal (4)

Toimetas Johanna-Kadri Kuusk, 12. september 2019 06:47
Tartu Ülikooli peahooneFoto: Aldo Luud
Maailma mainekaimaks ülikoolide edetabelite koostajaks peetav ajakiri Times Higher Education (THE) avaldas eile maailma parimate ülikoolide värske pingerea. 2019. aasta edetabelis püsib Tartu ülikool endiselt 301.–350. kohal, ehkki üldiselt iseloomustab Euroopa ülikoole langussuundumus.

2004. aastast ilmuvat THE tabelit peetakse maailma mainekaimaks ja objektiivseimaks ülikoolide pingereaks, kus kõrvutatakse maailma teadusülikoole kõigi peamiste tegevusalade kaupa. Pingerea koostamisel võetakse arvesse 13 tulemusnäitajat, mis on koondatud viide rühma: õpikeskkond (30 protsenti üldhindest), teadus (30 protsenti), teadustulemuste mõjukus (30 protsenti), tulu ettevõtetega sõlmitud lepingutest (2,5 protsenti) ja rahvusvahelisus (7,5 protsenti).

Arendusprorektor Erik Puura sõnul ei keskendu ülikool oma arengukavas ja tegevuses edetabelikohtade püüdmisele, kuid loomulikult on hea saada kinnitust, et ülikool on oma positsiooni säilitanud. „Meid teatakse ja tunnustatakse rahvusvaheliselt üha enam ning just meie teadlaste mõjukus on kindlustanud meile edetabelis tugeva koha,“ rääkis Puura.

„Tartu Ülikool on kogu Eesti kaubamärk, mille abil oleme saavutanud maailmas suure tuntuse targa ja haritud riigina,“ lisas arendusprorektor. Siiski juhtis Puura tähelepanu ka kõrghariduse rahastamise tõsistele probleemidele: „Kui vaadata riigi panust teadusesse ja kõrgharidusse, siis on järgnevate aastate kriitiline küsimus see, kas me suudame praeguseks saavutatud kõrget taset ka edaspidi hoida.“

Edetabeli tänavuaastast väljaannet koostades reastas THE 1300 maailma parimat ülikooli. Edetabeli tipus troonib Oxfordi Ülikool, teisel kohal on California Tehnikakõrgkool ja kolmandal kohal Cambridge’i Ülikool.

Samal teemal

23.07.2019
Ülikoolide rektorid TTÜ rahaskandaalist: tegemist ei ole vargusega!