Poliitika

VIDEO | EKRE-noored käivad Ruuben Kaalepiga lasketiirus kõmmutamas ja levitavad endist häirivaid pilte koos relvadega (420)

Televeeb, 11. september 2019 21:07
Foto: Sinise äratuse Facebook
“Pealtnägija” lugu rääkis EKRE noorteorganisatsiooni Sinine äratus huvitavatest hobidest: nimelt käivad selle liikmed noorima riigikogulase ja Sinise äratuse asutaja Ruuben Kaalepi korraldamisel relvatreeningutel. Mõned osalejad on ürituste kohta avaldanud ka üpris häirivaid pilte.

Sinise äratuse majandusaasta aruandest tuleb välja, et noorteorganisatsioon on hakanud käima lasketiirus. Kaalepi sõnul käivad nad lasketiirus, sest laskmine ja relvakäsitsemine on vajalik oskus, mida arendada. “Kunagi ei tea, millal tuleb vajadusel Eestist, või ennast, oma lähedasi ja perekonda relvaga kaitsta.

Samuti ei näe ta probleemi sotsiaalmeedias poseerimises koos relvadega. “Ma ei näe selles midagi ohtlikku ega kurjakuulutavat. Ega relvad pole agressiivuse märk, et me tahame minna ja kedagi tulistada ja maha lasta. See on ikkagi selleks, et kaitsta ennast ja oma riiki,” kinnitas ta. 

Kaalep ei usu, et noored, kellele ta enda arvates eluks vajalikke oskusi õpetab, saavad toimuvast kuidagi valesti aru. “Selliseid inimesi, kes oleks päriselt mingid rumalad, agressiivsete kavatsustega või kontrollimatud, me üldiselt liikmeks ei võtagi. Meil on ikkagi väga intelligentne seltskond väga tarku noori inimesi.”

Kaalepi sõnul on tegemist passiivse riigikaitsetunniga, samas on internetis palju pilte, kus lapseohtu poliitikud poseerivad, relvad käes. Kõige häirivamad on aga äsja 15aastaseks saanud neiu fotod, millest võib välja lugeda juudivihkamist. Sellele on “meeldimise” pannud mitmed Sinise äratuse liikmed, muuhulgas ka EKRE aseesimees ja riigikogu liige Jaak Madison. 

Kaalepi sõnul on tegu naljapildiga. “Need subtiitrid (mis viitavad juutidele – toim.) on mingist islamiäärmuslase intervjuust ja see pilt on irooniline,” ütles ta.

Kõnealune neiu pärineb soliidsest perest, õpib Tallinnas 10. klassis ja on igas mõttes tegus noor inimene. Sotsiaalmeediakontol jätab neiu aga endast mulje kui fanaatilisest relvahullust. Kui paljud pildid on tehtud kodus või lasketiirus, siis ühel uuemal pildil poseerib ta pesapallikurikaga vanalinnas ja Snelli pargi tiigi ääres, kohas, kus kümme aastat tagasi toimus palju tähelepanu tõmmanud kurikamõrv, kus hukkus noor naine. Pildi allkirjas seisab “Kurikaga tahad saada?”

“See on ilmselgelt naljaga pandud, noored inimesed teevad ikka nalja,” kommenteeris Kaalep antud pilti.

Maarja Punak: soov liidrile meeldida paneb selliseid pilte postitama

Kui Kaalep ei näe tulistamisõpingutes mingit probleemi, ei nõustu temaga spetsialistid. Kogenud veebipolitseinik Maarja Punak nendib, et kuue aasta jooksul, kui ta veebikonstaabel oli, nägi ta väga harva taolisi pilte.

“Selliseid relvaga pilte, väga kriitilisi sõnumeid, mida lapsed postitasid koos relvadega, oli vaid käputäis. Kui ma vaatan neid pilte, siis neid on rohkem kui selle aja jooksul mulle teateid tuli,” ütles ta.  

“Esiteks on meil pilt relvaga, relv on suunatud pildistaja poole, see on väga põhimõtteline asi, mida mitte kunagi ei tehta, isegi kui relv pole laetud, sa ei suuna seda kellegi poole,” lisas ta. 

“See on väga ähvardav. See konkreetne noor laps on mingil põhjusel sammu kaugemale astunud,” arvab lastepsühhiaater Piret Visnapuu-Bernadt.

Kõnealuse neiu Instagramist leiab veelgi ühe foto, kus ta poseerib koos noorema õega, kes teeb Rooma tervitust. Kuigi Kaalep ütles, et tunneb Sinise äratuse noorte ees vastutust, ei arva ta, et teda peaks antud pildi kohta küsitlema. Kaalepi sõnul ei saa ta jälgida kõigi liikmete sotsiaalmeediategevust. “Ma ei leia, et ma oleksin neid rumalaid nalju inspireerinud,” ütles ta.

“Pealtnägija” võttis ühendust ka kõnealuse neiu isaga, kes paneb tehtu lihtsalt nooruse rumaluse arvele ning kinnitab, et neiu ei soovinud kellelgi halba. 

Noortega tegelevad spetsialistid ütlevad seevastu, et grupikuuluvuse tunne ja soov kaaslastele ja liidritele meele järele olla on põhiline faktor, mis paneb teismelist postitama sedalaadi pilte. Vastutus asub seega juhtfiguuridel ehk antud juhul Kaalepil kui ürituse kokkukutsujal ja laiemalt EKRE-l, kes peaks tegevusel silma peal hoidma. 

“See on täiskasvanu vastutus, millele kaasa aidatakse, mille kohta öeldakse, et istume ja räägime, seda asja peab arutama,” sõnas Visnapuu-Bernadt. “Võib-olla on keegi, kes on grupi liider, kelle moodi tahetakse olla ja käitutakse nii, et see meelsus oleks välja näidatud,” lisas Punak.

Mis saab aga siis, kui lapsevanematele, kelle laps Sinise äratusega tulistamas käib, antud tegevus ei meeldi? “Ma ei näe, miks peaks olema keegi selle vastu, kui ta laps omandab eluks vajalikke oskuseid,” vastas Kaalep.

Kaalepi sõnul ei ole Sinisel äratusel plaanis lasketiiru külastanud noortega hakata tänavaid patrullima, või vähemalt, mitte praegu. “Ei, hetkel sellist plaani ei ole. Siseminister on EKRE liige, kes kindlasti teeb väga head tööd selle nimel, et Eestis oleks avalik kord ja julgeolek tagatud,” ütles Kaalep.

Noorpoliitiku sõnul mõtleks nad patrullimisele, kui riigis olukord enam stabiilne ei oleks. “Kunagi ei saa olla kindel, et see rahulik olukord ja stabiilsus, mis on meil paar aastkümmet olnud, jääb püsima. Maailmas võivad juhtuda igasugused globaalsed katastroofid, me näeme Lääne-Euroopas kuidas massiimmigratsiooni tagajärjel riik ei suuda teatud piirkondades korda tagada. Kui seline asi peaks juhtuma, siis tekiks selle järgi vajadus, aga ma siiralt loodan, et seda ei juhtu.”

Ruuben Kaalep oli KAPO huviorbiidis juba koolipoisina

Kaalep sattus juba koolipoisina kaitsepolitsei huviorbiiti, kuna soovis Eesti rahvusliku liikumise liikmena 9. mail korraldada Eesti punaarmee monumendi juures meeleavaldust. “See oleks olnud provokatiivne ja oleks võinud konflikti tekitada ja sellepärast oli mul KAPO ametnikuga vestlus sel teemal,” tõdes ta.

Kaalep on jätkanud ühiskonna trollimist ka tipp-poliitikuna. Ta on sage külaline paremäärmuslikel konverentsidel ja peab pidevalt pareerima süüdistusi natsilembusest.

Parlamendi puldis näitas Kaalep sama käemärki, millega oli äsja esinenud Uus-Meremaa massimõrvar. “See ausalt ei olnud mingisuguse tagamõttega, oma sõpruskonnas olen harjunud seda märki kasutama positiivse emotsiooni väljendamiseks. Mul ei olnud meeles see, et aastal 2016 oli selline meem parempoolses internetisfääris,” selgitas ta “Pealtnägijas” taaskord, miks ta seda märki kasutas. 

Seda, et Uus-Meremaa massimõrvar äsja sama käemärki kohtupingis kasutas, sai Kaalep teada riigikogu istungil lehte lugedes. Kuigi ta oli seosest teadlik, õpetas ta sama käemärki ka Eestit külastanud Marine Le Penile.

Miks ta nii tegi? Sellele küsimusele vastas Kaalep nõnda: “Samamoodi Donald Trump on seda märki kasutanud. Ma arvan, et kui meedia ja mingisugused vasakpoolsed ringkonnad üritavad mingile märgile omistada väga kurja tähendust, tulebki sellega omamoodi näkku naerda. Ei saa pidevalt mööda nööri käia ja mõelda, kas sa kedagi ärritad.”

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee