Juhtkiri

Juhtkiri | Kuidas teha Eestit jälle suureks IT-riigiks? (9)

Ohtuleht.ee, 11. september 2019, 18:22
Eesti pidamine edukaks e-riigiks on põhjendamatu ja kaheldav, sedastab riigikontrolli värske audit riiklike infosüsteemide väljaarendamise kohta. Tegu ei ole bürokraatliku tähenärimisega, kui projektide elluviimise kulud ulatuvad mitmete miljonite eurodeni. Arvestades, et hinnatud üheksast projektist sai rahul olla viiega ning kaks läbikukkunud projektidest kõrbesid kõigis hinnatud parameetrites, siis on ebaõnnestumise protsent üle mõistuse kõrge. Kui riigi tellitud arendused ei valmi ettenähtud eelarvega, kokkulepitud ajaks või lihtsalt ei tööta, siis kuhu peaks pöörduma riik, kui tavakodanik pöörduks analoogses olukorras tarbijakaitse poole?   

Küsimused, mida arutu raharaiskamise peale esitada, on oma olemuselt väga lihtsad, kuid neile on keeruline vastata. Alates sellest, miks riik on nõus maksma miljoneid, kuid ei nõua vastu kvaliteetset teenust? Lõpetades loogilise küsimusega, kes vastutab tuulde lennanud miljonite eest? Pole ju mõtet teha suuri tarkvaraarendusi, mis ei võta arvesse kasutajate vajadusi või mis lihtsalt tööle ei hakka.

Raskem on rahasse ümber arvestada kahjusid, mis tulenevad sellest, kui riik ja ühiskond ei saa pikka aega kasutada teenust, millega nad on töö tellimisel arvestanud. Kui vaidlused rahalise vastutuse üle võivad osutuda pikaks ja kurnavaks ning jõuda kohtussegi, siis märksa lihtsam on poliitilise vastutuse võtmine. Et aga pärast tollase sotsiaalministri Maret Maripuu IT-segaduste tõttu tagasiastumist pole rohkem harrastatud, siis tunnevad nii ametnikud kui ka poliitikud end karistamatutena.   

Võidavad kogu korralagedusest muidugi IT-teenuste pakkujad, kel ei pruugi jaguda kompetentsigi tellitu tegemiseks, kuid kes panevad riigi lahkelt pakutud raha rahumeeli taskusse. Kuidas teha aga Eesti jälle suureks IT-riigiks, kui kompetents on piiratud, inimlik rumalus samas piiramatu ning vastutuse võtmine tundmatu nähtus?

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee