Eesti uudised

Väldi rasedust viljakusmonitoriga? Blogijad kiidavad, eksperdid nii vaimustuses pole (3)

Ohtuleht.ee, 11. september 2019 17:29
Foto: Tiit Blaat/ Ekspress Meedia
Viljakusmonitoride kasutamine on trend, millele on aidanud kaasa rohkem kui üks eesti blogija, reklaamides seda kui täielikult keha säästvat raseduse vältimise või saavutamise viisi. Mõni on lausa välja toonud, et kehatemperatuuri järgi ovulatsiooni mõõtev seadeldis on peaaegu 100protsendilise kindlusega. Mida arvavad sellest naistearstid?

Viljakusmonitor on oma olemuselt elektrooniline termomeeter. Selle kontratseptsiooni toime põhineb basaaltemperatuuri mõõtmise printsiibil, kuna ovulatsioonijärgselt kehatemperatuur tõuseb 0.2-0.3 C võrra. Mitmed sotsiaalmeedia säravamad isikud on viljakusmonitori soovitanud just sellepärast, et võimaldab hormoonide tarbimist vältida.

Eesti naistearstide seltsi hinnangul on basaaltemperatuuril põhinev rasestumisvastane meetod on üks väiksema efektiivsusega rasestumisvastane meetod ja ta jääb oma efektiivsuselt selgelt alla näiteks hormonaalse kontratseptsiooni meetoditele.

„Tuleb meeles pidada, et kehatemperatuur võib olla mõjutatud mitmetest faktoritest nagu haigestumine palavikuga, stress, öövahetusega töö, alkohol, reisimine ja ajavööndite erinevused ja ka mõned ravimid. Mõnedel naistel toimub ovulatsioon ka ilma temperatuuri tõusuta. Kõik need faktorid vähendavad selle meetodi efektiivsust oluliselt,“ märkis selts vastuses Õhtulehele.

Viljakusmonitoride kohta puuduvad kvaliteetsed uuringud selle rasestumisvastase efektiivsuse koha ja seetõttu ei saa seltsi sõnul naistearstid seda ka oma patsientidele soovitada.

„Kui palju selle viljakusmonitori tõttu soovimatuid rasedusi on olnud Eestis, ei tea ilmselt keegi, kuna selline statistika puudub. Enne kontratseptsioonimeetodi valikut, soovitame pöörduda nõustamisele, mille käigus arst või ämmaemand tutvustab erinevate meetodite efektiivsust ja riske. Lõpuks teeb valikut ikkagi iga naine ise saadud informatsiooni põhjal.“

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee