Maailm

Euroopa imestab: kust võtab Holland pensionideks raha (8)

Tõnis Erilaid, 11. september 2019 19:10
Holland on ainus Euroopa riik, kus keskmine netopension on sama suur kui keskmine netopalk, selgub Taloussanomate elatisraha ülevaatest. Netopensioni baasosa on seal 1000 euro ümber, kuid sellele lisandub vähemalt sama kopsakas summa tööaastate eest määratud pensioni.

 Ajalehe väitel on pensionäride paradiisid ka Austria, Luksemburg, Belgia, Norra ja Island. Näiteks on Austrias keskmine pension 80 protsenti palgast. Neis riikides ületab see ka pärast ostuvõimega ühtlustamist Euroopa keskmist taset, nagu Hollandiski, kuigi sealsed vanurid jäävad siiski Austria ja Luksemburgi omadele alla. Eeskujuks teistele võiks olla ka Taani, kus pensioni baasosa on 1700 eurot brutos. Võrdluseks on Soome, kus see on vaid 785 eurot. Samas lisandub Taanis baasosale vaid umbes 900 eurot ja maksudki on seal suured.

Madalaimad pensionid on Euroopa Liidus Bulgaarias, Leedus, Lätis, Rumeenias ja paraku ka Eestis. Ostuvõimelt on meie pension Taloussanomate hinnangul peale naabritest Balti riikide suutlikum Horvaatiagi omast. 

Tõsi, täpset võrdlust on üsna raske teha, sest pensioni arvestamise meetodid on väga erinevad, nendivad Taloussanomat.

Nende kirjutist kommenteerinud inimesed on suuresti üllatunud: kust võtab Holland raha, et vanuritele nii head pensioni maksta? Kuid arvestades vaid nende saadavat keskmist summat, jääb Holland kirkalt Luksemburgile alla. Tõsi, rahvusvahelised koondandmed pärinevad 2015. aastast, hilisemaid pole võtta.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee