Maailm

Suurbritannia lubab välistudengitel kuni kaheks aastaks tööd otsima jääda (1)

Toimetas Greete Kõrvits, 11. september 2019 18:25
Foto: Alar Truu
Suurbritannia valitsus otsustas tühistada Theresa May 2012. aasta otsuse anda ülikooli lõpetanud välistudengitele vaid neli kuud, et omale töökoht leida. Siseministeeriumi uue plaani järgi võivad lõpetajad tööd otsida kuni kaks aastat, pole mingeid piiranguid töö iseloomu või tööotsijate arvu osas.

Suurbritannia kõrgkoolides tudeeris eelmisel õppeaastal kusagil 450 000 välistudengit, kirjutab BBC. Euroopa Liidust saabujaid oli nende seas 140 000 ümber.

Peaminister Boris Johnson rõõmustab, et nüüd saavad tudengid „oma täit potentsiaali kasutada“ ja Suurbritannias tööle asuda. Ainsaks piiranguks (lisaks kaheaastasele perioodile) on see, et tudengid peavad õppima kõrgkoolis, mis korraldab regulaarselt immigratsioonipäringud. Kuid kui palju tudengeid riiki tööd otsima jääda saab, pole piiratud, samuti pole mingit sundust tudengi karjäärivalikul. Otsus hakkab kehtima järgmisest aastast õppima asujatele, ehk siiski mitte juba hetkel Suurbritannias õppivatele tudengitele.

Valitsuse otsus tühistab 2012. aasta otsuse, mille langetas toona siseministrina töötanud Theresa May, kes andis välistudengitele pärast lõpetamist aega vaid neli kuud ning mille eesmärk oli piirata välismaalaste arvu Suurbritannias.

Johnsoni valitsuse plaanil on ka kriitikuid. Mõttekoja MigrationWatch UK esimees Alp Mehmet nimetab otsust ebamõistlikuks, kuna see viib tema hinnangul selleni, et pärast lõpetamist jäävad noored välismaalased kaupa riiulitele laduma. (Näiteks USAs eeldatakse välistudengilt, kes soovib riiki jääda, et ta hakkab viisa saamiseks erialase tööga elatist teenima, piirates seega võimalust, et koolilõpetaja hakkab viisa saamise järel lihttööliseks.)

„Meie ülikoolid tõmbavad välistudengeid ligi niigi rekordiliselt, nii et pole mingit vajadust tudengiviisa väärtust alla lasta ja muuta seda salavõimaluseks siin töötada,“ sõnas Mehmet.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee