Arvamus

Küsimus | Kuidas hinnata Isamaa rünnakuid pensionireformi kritiseerinud Eesti Panga vastu? (11)

Arvamustoimetus, 11. september 2019, 13:46
Foto: Alar Truu
Isamaa juht Helir-Valdor Seeder küsis hiljuti ERRis, et kus oli praegu nende pensionireformi kritiseeriv Eesti Pank seni? Miks Eesti Pank pole varem teise samba fondide madala tootlikkusega tegelenud?

Viljar Rääsk, Eesti Panga avalike suhete allosakonna juhataja:  Eesti riigis on kokku lepitud ametkondade vahel tööjaotus, et efektiivse avaliku sektori saavutamiseks vältida dubleerimist. Selle tööjaotuse järgi tegelevad pensionisüsteemi teemadega rahandusministeerium ja sotsiaalministeerium. Rahandusministeerium on viimastel aastatel ellu viinud mitmeid muudatusi, mis võimaldavad tõsta fondide tootlust ja alandavad fondide tasusid. Rahandusministeeriumi ettepanekute põhjal on otsused langetanud valitsus, kellel on selleks mandaat valijatelt. 

Eesti Pank analüüsib ja avaldab arvamust küsimustes, mis võivad ohtu seada Eesti majanduse tasakaalu, mõjutada oluliselt Eesti finantssektorit või mis ohustavad riigirahanduse pikaajalist jätkusuutlikkust. Teise pensionisamba muudatuste plaani ulatuse avalikustas valitsus paar nädalat tagasi. Seda arvestades hakkabki Eesti Pank hindama, milline on pensionisüsteemi muudatuse vahetu ja pikaajaline mõju Eesti majandusele ja riigirahandusele. Samas pole valitsuse soovitud tempos liikudes võimalik põhjalikult analüüsida sedavõrd olulise ümberkorralduse kõiki mõjusid. 

Lisaks on Eesti Pank läbi viinud põhjaliku uuringu selle kohta, milline on Eesti inimeste finantskäitumine. Seda uuringut teeb keskpank selleks, et aru saada, millised riskid võivad tekkida finantssektoris. Selle uuringu raames tekkisid keskpangal detailsed andmed ka selle kohta, mille jaoks, mis kujul ja kui paljud Eesti inimesed säästavad. Kuna see info oli meil olemas, siis analüüsis uuringu läbi viinud ökonomist Jaanika Meriküll andmeid ja analüüsi tulemused tegime avalikuks tänavu veebruaris. Uuringust selgus, et II pensionisambaga liitunud koguvad pensionieaks rohkem sääste kui inimesed, kes pole teise sambaga liitunud.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee