Maailm

KAKS UUT LIIKI: Amazonase jõgikonnast avastati maailma võimsaim elektriangerjas (9)

Toimetas Aare Kartau, 11. september 2019, 11:46
Äsja avastatud elektriangerjas suudab eraldada elektrilööki võimsusega 860 volti.Foto: SWNS/Scanpix
Amazonase jõgikonnast leiti kaks uut liiki elektriangerjat, millest üks suudab anda elektrilöögi tugevusega 860 volti – endine rekord oli vaid 650 volti, teatab The Guardian.  

Sajandeid usuti, et Amazonase regioonis eksisteerib vaid üks elektriangerja liik. Eksperdid, kes soovisid maolaadseid röövkalasid Lõuna-Ameerikas lähemalt uurida, panid selle teooria proovile. Esmapilgul leidsid nad eri paigust kogutud kalade vahel vaid väikseid erinevusi, ent DNA analüüs, mida koguti 107 angerjalt näitas, et tegu pole siiski ühe liigiga. Analüüs purustas sajandeid levinud arusaama – teadlased avastasid kolm liiki. Nendeks olid algselt tuntud Electrophorus electricus ning kaks uut: Electrophorus voltai ja Electrophorus varii. Teisipäeval avaldatud andmete kohaselt on teadlased seisukohal, et kõigil kolmel liigil oli miljoneid aastaid tagasi ühine esivanem.

Teadlasi jahmatas eriti Electrophorus voltai, mis suudab eraldada elektrilöögi võimsusega 860 volti. Seda on üle 200 voldi enam kui eelnevalt uuritud elektriangerjatel. „See on tugevaim teadaolev bioelektri generaator,“ teatas uuringut juhtinud zooloog David de Santana. 

Uurijate sõnul näitab kahe värskelt avastatud elektriangerjate leid seda, et Amazonase vihmametsad hõlmavad endas imelist mitmekesisust, millest palju on veel avastamata. Seetõttu on oluline kaitsta piirkonda metsaraie ning tulekahjude eest.  

Elektriangerjad kasutavad šokitaktikat mitmel põhjusel. Näiteks tuleb see kasuks jahipidamisel, enesekaitsel ning navigeerimisel. Nad tekitavad elektrit kolmest selleks mõeldud elektriorganist, mis suudavad edastada laengut erinevateks eesmärkideks eri tugevusel.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee