KAPO majaFoto: Tiit Tamme
Ohtuleht.ee 11. september 2019 11:19
Harju maakohus mõistis augusti lõpus kinnisel kohtuistungil Venemaa kodaniku süüdi Eesti-vastases luuretegevuses ja karistas teda viieaastase vangistusega.

Kaitsepolitsei pidas mehe kuriteos kahtlustatavana kinni tänavu 5. mail ja kaks päeva hiljem võttis kohus ta vahi alla. Pärast uurimise lõppu jõudisid kahtlustatav, tema kaitsja Kristina Suvalova ja riigiprokurör Inna Ombler süüdistuse ja karistuse osas kokkuleppele, mille kohus kinnitas 29. augustil. 

Kohtuotsusega karistati meest “Eesti Vabariigi vastase vägivallata tegevuse” eest viieaastase vangistusega ja konfiskeeriti 1300 eurot, mille ta oli ilmselt luuretegevusega teeninud. Samuti peab süüdimõistetu maksma kaitsjatasu ja menetluskuludena riigile kokku 2250 eurot. 

Kaitsepolitsei ei pidanud võimalikuks agendi isiku ja tema tegevuse kohta lähemat infot avaldada. Kohtuotsusest selgub ainult, et süüdistatava emakeel on vene keel ja tal on keskeriharidus. Läbiotsimisel leiti tema juurest visiitkaart ja mälupulga kork, mis säilitatakse kaitsepolitsei kollektsioonis.

Õhtulehe andmeil oli tegemist järjekordse Venemaa "säästuagendiga", kelle sarnaseid tegelasi on kaitsepolitsei tabanud viimastel aastatel mitmeid. Muu hulgas on nad jälginud sõjaväeosades toimuvat ja liitlasvägede tegevust Eestis, pildistanud julgeolekuasutuste hooneid ning jäädvustanud inimesi ja sõidukeid kapo peakorteri juures.