Maailm

Trump vabanes oma vastuolulisest rahvusliku julgeoleku nõunikust (4)

Toimetas Greete Kõrvits, 10. september 2019, 19:12
John Bolton.Foto: Reuters/Scanpix
USA president Donald Trump teatas Twitteris, et ütles möödunud õhtul oma rahvusliku julgeoleku nõunikule John Boltonile, et too võiks nüüd ameti maha panna.

Teisipäeva hommikul oligi lahkumisavaldus laual, kirjutab president. Trump tõi põhjuseks selle, et tema ja teised valitsuse liikmed ei nõustunud sageli vastuolulise nõuniku soovitustega.

Samal teemal

John Bolton on välispoliitikas peamiselt tuntud kui sõnakas Iraani vastane. Iraan on tema jaoks omamoodi kinnismõte ning Bolton propageerib sageli Iraani režiimi kukutamist sõjaliste vahenditega. Seda, et USA lahkus Iraani tuumaleppest ning et sel kevadel kahe riigi vahelised suhted eriti pingeliseks muutusid, peavad kriitikud suuresti Boltoni kulissidetaguseks mõjuks.

Mõni päev tagasi üllatas avalikkust (taas presidendi Twitteri-konto kaudu) info, et USA valitsus plaanis kutsuda terrorirühmituse Talibani esindajad presidendi suveresidentsi Camp Davidisse rahukõnelustele. Kohtumine pidi aset leidma 8. septembril, presidendi sõnul oli kõik juba korraldatud. Bolton olevat olnud tulihingeliselt sellise plaani vastu ning see polnud esimene kord, mil ta presidendiga sama meelt ei jaganud.

Salakohtumine Talibani ja USA presidendi vahel jäi siiski ära, kuna terrorirühmitus võttis omaks hiljutise rünnaku korraldamise Kabulis, milles hukkus Ühendriikide sõdur. Trumpil ei jäänud seega muud üle kui kohtumine otsemaid katkestada.

Bolton ise kirjutab Twitteris, et pakkus presidendile enda ametist lahkumist juba möödunud õhtul, mille peale too olevat vastanud: „Räägime sellest homme.“

John Bolton oli järjekorras kolmas Trumpi rahvusliku julgeoleku nõunik. Uue nõuniku lubab president ametisse määrata tuleval nädalal.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee