Krimi

Täiendatud! 

ÕL VIDEO JA FOTOD | MÜRSK MAJAS: Õismäe rahvas elab teadmatuses, miks tuli korteritest evakueeruda (80)

Juhan Mellik | Video: Stanislav Moškov, 11. september 2019, 13:00
Foto: Stanislav Moškov
Õismäe rahvas julgeb ainult oletada, mis toimus Õismäe tee 64 maja juures teisipäeva õhtul, kui päästjad piirasid hoone ümber ning sundisid osa elanikke evakueeruma. Ühed räägivad mingi ohtliku eseme koju toonud noorukist, teised aga gaasilekkest.

„Meie ei tea mitte midagi, milles asi,“ ohkab naabermaja juures koos sõbranna lobisev Veronika. Kui ta teisipäeva õhtul koduukse ette jõudis, oli hoov saginat ja sebimist täis. „Midagi kahtlast pidi olema,“ räägib naine. „Ja siis hiljem öeldi, et mitte midagi pole.“

Kui terve öö möllasid maja juures politseinikud, siis kolmapäeva hommikuks on neist jäänud maha vaid tuules lehvivad räbaldunud piirdelindid. „Ikka ajas natuke hirmu peale,“ ütleb Veronika. „Lastel oli muidugi väga huvitav. Nagu filmis.“

Veronika koos perega sai rahulikult kodus magama heita, tema kortermajast kedagi ära ei aetud. „Kojamehe käest võite veel küsida. Tema teab kõike,“ soovitab Veronika.

Kuid prügikasti kallal nohisev kojamees ei taha sõnagi lausuda. Jutukam on hoopis maja ees jalutav proua, sotsiaaltöötaja Galina. „Lõuna ajal olid politseinikud kohal ja piirasid sisse,“ ütleb ta. „Viimases trepikojas oli mingi värk.“ Korrakaitsjad vedasid Galina sõnul kohale ka korralikult varustust ja panid püsti punase telgi, mis seisis hoovi peal öö läbi.

Seal siis politseinikud midagi askeldasid. Teisel korrusel elav Galina kodust lahkuma ei pidanud, kuid tema väitel oli fookuses üks kindel trepikoda majas number 64. „Seal seitsmendal korrusel oli vist mingi poiss, kes kogus igasugu sõjaväeasju,“ on proua kuulnud versiooni. Murelikud tuttavad olid Galinale küll helistanud, aga ööseks kuhugi külla ta ei läinud.

Jutud gaasilekkest

Need, kes pidid evakueeruma, läksid Galina teada kas linnaosa pakutud sotsiaalmajja või siis sõprade-sugulaste juurde. Kella seitsme paiku hommikul oli plats puhas. „Kes läks otse tööle, kes jäi kauemaks ära,“ ei pannud Galina tähele, et äkitselt oleks majarahva massiliselt naasma hakanud.

Hirm? Galina ütleb, et natuke ikka, aga samas on ta harjunud. „Kogu aeg lendavad need sõjalennukid siin üle majade ja müristavad,“ rehmab ta, pidades silmas Ämari baasis resideeruvaid NATO liitlaste hävitajaid.

„Midagi ei ole meile öeldud,“ ütleb toimunu kohta ka maja ees suitsu kiskuv nooremapoolne blondiin Karina. „Inimesed räägivad, et oli gaasileke. Ei tea, kas oli tõsi.“ Kui tema öösel kella kahe paiku magama läks, olid päästjad igatahes veel täies aktsioonis.

Naabermaja ees jalutavad kaks poisikest koeraga. Nemad teavad toimunu kohta vaid üht. „Seal oli mingi poiss, kes tõi pommi majja,“ lausub üks lastest.

Hommikul koju

Üheksakorruselisest elamust evakueeritud inimesed said loa koju naasta kella 9 paiku hommikul. Veidi enne kella 9 ütles Haabersti linnaosa vanem Andre Hanimägi ERRile, et jõustruktuurid on andnud linnaosavalitsusele loa hakata inimesi läbi helistama, et nad võivad koju pöörduda.

Puusepp kommenteeris kolmapäeva hommikul Terevisioonile, et uurimistoimingud kestsid terve öö, kuid ta avaldas lootust, et kolmapäeva esimeses pooles jõutakse toimingutega lõpusirgele. „Oht, mille tõttu inimesed evakueeriti, on seotud lõhkeainega. Ma ei saa veel üksikasju kommenteerida, kui palju ja mida leitud on, aga selge on see, et olukord on kontrolli all. Loodame et lähiajal jõuavad tööd nii kaugele, et meie töötajd ja eksperdid saavad öelda, et on ohutu neid inimesi tagasi lasta,“ selgitas ta.

„Mul on väga suur palve kõigile. Kes teavad, et keegi kogub lõhkeainet, siis kõikidest nendest asjadest peaks andma teada numbril 112. Ta võib arvata, et on suur ekspert, aga õnnetusi juhtub ka nendel ekspertidel, rääkimata sellest kui keegi midagi kurja plaanib. Ma ütleks, et meil läks hästi, et ei juhtunud midagi hullemat. Kui ei ole midagi, siis ei ole, aga riskida sellise asjaga ei maksa,“ ütles Puusepp.

Mida kapo kortermajast leidis? 

Korteris oli olnud erinevaid lõhkeainega seotud esemeid. Õhtulehele teadaolevalt leidusid seal ka mürskude kestad. Kaitsepolitsei büroo juht Tõnu Miilvee sõnul on ohtlikud asjad viidud kortermajast ohutusse kohta. „Paraku lõhkeainega seotud uurimistoimingutel tuleb olla äärmiselt ettevaatlik, mis vahel võib tähendada pikki töötunde ning inimestele mõningast ebamugavust,“ selgitas Miilvee.

„Usun, et kokkuvõttes läks inimestel Õismäe teel hästi, et suur oht on kõrvaldatud ning selle hind on seekord kodust eemal veedetud öö.“ 

Menetlust juhtiv prokurör Eneli Laurits selgitas, et lõhkeaine käitlemine suures kortermajas on erakordselt ohtlik ning prokuratuur suhtub sellistesse kuritegudesse väga tõsiselt. „Oma käitumisega ohustas kahtlustatav potentsiaalselt kõigi majaelanike elu ning tervist. Kriminaalmenetluse käigus vajavad paljud asjaolud veel väljaselgitamist, kuid hetkel kogutud tõendid annavad kindlasti aluse prokuratuuril taotleda kahtlustatava uurimise ajaks vahi alla võtmist,“ lisas ringkonnaprokurör Laurits.

Kaitsepolitsei tuletab kõigile meelde, et saades teada lõhkeaine ebaseadusliku käitlemise kahtlusest, näiteks keegi leidis kusagilt lõhkeseadme, lõhkematerjali vms, tuleb kohe helistada hädaabi telefonumbrile 112. Kindlasti ei tohi lõhkeaine kahtluse korral vastavat eset ise transportima asuda, vaid hoida sellest eemale ning helistamise järel oodata operatiivteenistuste korraldusi edasiseks ohutuks käitumiseks.

Algselt avaldatud 10. septembril kell 18.36. Oluliselt täiendatud 11. septembril kell 13.00.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee