Maailm

USA seiklusrändur vallutas kõik ookeanisügavused  (4)

Tõnis Erilaid, 10. september 2019 18:16
Foto: AP/Scanpix
Miljonärist kinnisvaraärimees, endine mereväe luureohvitser Victor Vescovo (pildil) tõusis esmalt maailma seitsme kõrgema mäe tippu, suusatas (peaaegu) mõlemale nabale ja otsustas siis jõuda batüskaafis sügavaimatesse kohtadesse kõigis ookeanides. Oma unistuse täitis ta Arktikas, laskudes Teravmägedest 275 kilomeetri kaugusel läänes Molloy sügaviku põhja 5669 meetrit alla veepinna.

Enne seda 24. augustil sooritatud laskumist oli ta kümne kuu jooksul alistanud Vaikse, India ja Atlandi ookeani ning Lõunamere sügavaimad kohad ning käinud ära ka Titanicu vraki juures. Suurim sügavus, kuhu ta jõudis, on Vaikse ookeani 10 928 meetrine Challengeri sügavik. Ega sügavamale annagi enam minna üheski ookeanis. Vescovo (53) käis seal tänavu nii aprillis kui ka mais, leides vähemalt kolm uut mereloomaliiki ja kahjuks ka plastijäätmeid. 

Laskumistel kasutas Vescovo väidetavalt 50 miljonit dollarit maksnud ja 12 tonni kaaluvat süvaveeaparaati DSV Limiting Factor, kirjutab BBC teadusportaal, lisades, et mõneti irooniliselt oli tal pealvee abiks endine allveelaevahävitaja DSSV Pressure Drop. 

Vescovo projekti teadusjuht Alan Jamieson märkis, et kokku tuli vee all olla ja tööd teha poolteist miljonit meetrit. Kokku avastati rohkem kui 40 uut mereloomaliiki ja saadi selgem ülevaade sügavikes toimuvast.

Samal teemal

22.08.2019
VIDEO | UURIJAD: Titanicu vrakk hävib kiiresti