Maailm

CNN ja New York Times: Trumpi lapsesuud kartes tõi CIA Moskvast ära peamise infoallika (2)

Tõnis Erilaid, 11. september 2019 00:45
KREML: Siinsetes ruumides tegutsenud veel mõni aasta tagasi USA luure hindamatu allikas.Foto: AFP/Scanpix
„CNNi uudis on vale ja lisaks asetab inimeste elu ohtu,“ ütles Valge Maja esindaja pärast seda, kui algul CNN ja seejärel New York Times esmaspäeva õhtul avalikustasid, kuidas pärast president Donald Trumpi kohtumist Vene välisministri Sergei Lavroviga 2017. aastal tuli kiirkorras Venemaalt minema toimetada hindamatu väärtusega informatsiooniallikas. Trump olevat Lavrovile välja lobisenud, kuidas Iisraeli luure tegutseb Süürias ISISe vastu.

Ühendriikide luureteenistus hakanud nüüd kartma, et samasuguse kergusega annab Trump venelastele märku ka nende endi juures tegutsevatest luurajatest, ja tõi kähku tähtsaima neist USAsse varju.

Juba mõni tund pärast ameeriklaste uudist teatas Venemaa ajaleht Kommersant, et hindamatu informatsiooniallikas oli president Putini administratsiooni töötaja Oleg Smolenkov, kes sõitis 2017. aasta juunis koos oma peaminister Medvedevi kantseleis töötava abikaasa Antonina ja kolme lapsega puhkusele Makedoonias ja kadus jäljetult. Tema kadumise tõttu alustati toona kriminaalmenetlust, kahtlustades, et perekond tapeti. Kommersant märgib, et uurijad ja FSB said siiski hiljem teada, et Smolenkovid on elus ja kolisid välisriiki. 

Väidetav spioon elab täiesti avalikult

Kommersant avalikustas ka selle, et Smolenkovid elavad Washingtoni lähedal Virginia osariigis Staffordis luksuslikus 760ruutmeetrises kuue magamistoaga eramus. Staffordi linnavalitsuse arhiivis olev dokument osutab, et hoone ja selle juurde kuuluv 1,2 hektari suurune maatükk on tänavu 28. jaanuarist saati Oleg ja Antonina Smolenkovi omanduses.

USA telejaama NBC uudisteajakirjanik kinnitas, et endine Venemaa kõrge ametiisik elab tõepoolest Washingtoni piirkonnas. Ajakirjanik jättis USA ametnike palvel avalikustamata tema nime ja täpsema asukoha, kuid kirjeldab, kuidas ta selle maja juurde sõitis ja uksekella helistas. „Viis minutit hiljem kihutasid maasturis kohale kaks meest, kes parkisid oma sõiduki minu oma juurde. Nad ütlesid, et on venelase sõbrad ja pärisid, miks ma seal olen. Olin sunnitud lahkuma. Majas ei reageerinud keegi uksekella helinale.“

Hiljem ütlesid julgeolekuametnikud, et kuigi venelased elavad selles majas avalikult ja oma nime varjamata, on nad USA eriteenistuste pideva kaitse all.

Kümmekond aastat USA heaks

New York Times kinnitab, et Venemaalt ära toodud kõrge ametnik töötas USA heaks rohkem kui  kümme aastat,  tõustes järjest kõrgemasse ametisse. Ta pääses tihti Vene presidendi jutule ja võis isegi pildistada dokumente, mis lebasid Putini laual. Just temalt sai CIA ka informatsiooni, et sekkumine USA presidendivalimistesse algas pärast Putini isiklikult antud käsku. Ajalehe väitel taheti allikas Venemaalt ära tuua juba 2016. aasta lõpul, kuid ta olla keeldunud, viidates perekondlikele põhjustele. 2017. aastal pakuti talle lahkumisvõimalust uuesti ja siis oli mees nõus. 

Kommersandi kinnitusel töötas Smolenkov omal ajal Venemaa esinduses Ühendriikides suursaadik Juri Ušakovi käe all. Ušakov on nüüd Putini abi ja tegeleb välispoliitiliste küsimustega. Sealtkaudu võis oma ülemusega heades suhetes olnud Smolenkov tõesti oluliste riigisaladuste juurde pääseda.

Kommersant väidab, et ajalehe allikad USA administratsioonis on nende reporterile kinnitanud, et CNNis kirjeldatud oluline luureallikas on tõesti Oleg Smolenkov. 

President Putini administratsiooni pressiesindaja kinnitas esimese hooga, et Smolenkovi-nimeline mees pole neil kunagi tööl olnud. Hiljem tunnistas Putini pressisekretär Dmitri Peskov siiski, et Smolenkov oli tõepoolest administratsioonis tööl, kuid ei kuulunud kõrgete ametnike sekka. Ajakirjanikud pärisid loomulikult, kas Peskovi sõnul kaks-kolm aastat tagasi töölt vallandatud Smolenkov oli siis või ei olnud CIA agent. „Ma ei saa seda kinnitada, sest ma ei tea, kas ta oli agent või mitte,“ vastas Peskov.

Vene ajakirjanduse andmeil vastas Smolenkovi ametnikukraad kindralmajori omale.

Paljud asjatundjad on pärast CNNi ja New York Timesi paljastusi arvanud, et USA vastuluure andis neile ise infot, suunamaks venelasi valejälgedele arvatava superspiooni asjus.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee