Seisukoht

Seisukoht | Surm siin või vangis (8)

Arvo Uustalu, ajakirjanik, 10. september 2019, 18:02
Augusti lõpul suri Tartu vanglas 26aastane rasket haigust põdev kinnipeetav. Mõistagi algatati asjaolude väljaselgitamiseks menetlus ja mõistagi esitati ajakirjanduses küsimus arstiabi kvaliteedi kohta vanglasüsteemis.

On oluline välja selgitada noore mehe surmani viivad asjaolud, et neid edaspidi vältida. Ometi ei ole küsimus siin pigem mitte suletud süsteemi iseärasustes, vaid lihtsas inimlikkuses, meditsiinitöötajate pädevuses ning empaatiavõimes. Vanglate puhul on kerge tekkima süüdistav reaktsioon, surrakse aga ju ka väljaspool trelle. Kusjuures tänapäevast abi saamata lahkuvad ka need, kelle maksudest hoitakse käigus nii haigla- kui ka vanglasüsteemi.

Vangla ehk riik ei saa haiget inimest terveks ravida, kui seda ei ole suudetud teha juba vabaduses. Ehk siis, kui riik on inimeselt vabaduse võtnud, siis peab ta ka tema elu ja tervise eest vastutama. Teisalt, inimesed surevad ka vabaduses, ja ka pärast seda, kui nad on lihtlabaselt arstiabita jäetud.

Vaid üks näide. Vähem kui kümme aastat tagasi kirjutas Õhtuleht mehest, kes suri, kuna arst ei teinud talle südamefilmi. Ja seda vaatamata lähedaste palvele ja selgitusele, et mehel on süda haige. Koju saadetud mees suri. Meie inimesed jäävadki nõnda surema, kui ei muutu nõukogulik suhtumine. Pole vahet, kas inimene istub parasjagu trellide taga või mitte, muutuma peab eelkõige ühiskond ise.

8 KOMMENTAARI

p
pensionär eile, 22:11
Miks narkomaan või narkomaanist vang peab saama paremat arstiabi kui mina pensionärina, mul on 46 aastat tööaastaid.
e
Elukutseline Setu 11. september 2019, 11:51
Nii kaua kuniks meil on nn "tervishoiu-süsteem" mis on mingi pseuditurumjanduslik jaburus, kus eesmärk on kasumit teenida (ka valetades, pettes ,nii kaua kärvamegi vaikselt.
Loe kõiki (8)

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee