Maailm

Soome politsei rappis riigi suurimat kuritegelikku jõuku, mille niidid ulatusid ka Eestisse (13)

Viljar Voog, 10. september 2019, 16:49
United Brotherhoodiga seotud läbiotsimised.Foto: Soome keskkriminaalpolitsei
Soome politsei ja prokuratuur viisid möödunud nädalal lõpuni ulatusliku operatsiooni, et elimineerida United Brotherhoodi ehk maakeeli Ühinenud Vennaskonna nime kandev kuritegelik grupeering. Naaberriigi kolleege abistasid 15 kuud kestnud uurimise käigus ka Eesti politseinikud.

Soome ametivõimud korraldasid eelmisel nädalal reidid kokku üheksas linnas: Helsingis, Vantaas, Porvoos, Lahtis, Joensuul, Jyväskyläs, Tamperes, Turus ja Tuusulas. „Kodude läbiotsimistel leiti suur kogus tulirelvi. Mitmes paigas avastati ka narkootikume,“ sõnas Soome keskkriminaalpolitsei uurija Ari Lahtela.

Esmaspäeval toimusid täiendavad läbiotsimised Riihimäki, Sukeva ja Turu vanglates. Kokku vahistati reidide käigus 18 United Brotherhoodi ja selle sõsarorganisatsiooni Bad Union (Halb Liit) liiget, neist suisa üheksa Turus.

„United Brotherhoodi ja sellega seotud Bad Unioni liikmeid on sel kümnendil kahtlustatud enam kui 1300 kriminaalses aktis. Paljud seadusrikkumistest on seotud narkootikumide, vägivalla või tulirelvaga,“ kommenteeris Lahtela.

Grupeeringud olid viimase 15 kuu jooksul Soome politsei kõrgendatut tähelepanu all ja selle aja jooksul on liikmetelt konfiskeeritud 160 tulirelva ning leitud 55 kilogrammi narkootikume. Tänavu veebruaris tabas Soome toll seoses United Brotherhoodi tegevusega riigi ajaloo suurima ecstasy koguse – 150 000 tabletti. Uurimistulemused näitavad, et veidi enam kui aastaga teenis United Brotherhood kriminaalset tulu 2,6 miljoni euro ulatuses. Nüüd on loodetavasti jõudu tegevusele pandud piir nii Soomes kui ka välismaal.

See viimane märkus puudutab ka Eestit, sest uurimise käigus tegid Soome võimudega koostööd nii siinsed politseinikud, kui ka Leedu, Hispaania, Hollandi ja isegi Kolumbia ametivõimud.

Politsei- ja piirivalveamet ei avalikustanud, milles täpselt soomlaste abistamine seisnes. „Antud kriminaalmenetlust ei ole kahjuks võimalik Eesti poolt kommenteerida,“ vastas Õhtulehe päringule pressiesindaja Barbara Lichtfeldt. „PPA teeb Soome õiguskaitseasutustega tihedat koostööd nii igapäevase infovahetuse aga ka menetlustoimingute näol.“

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee