Maailm

PROTEST MAKSIS ELU: udmurtide õiguste eest võidelnud teadlane süütas end põlema (27)

Toimetas Greete Kõrvits, 10. september 2019, 17:10
79aastane Albert Razin võitles udmurdi keele sälimise nimel.Foto: @RFERL / Twitter
10. septembri hommikul süütas end Iževskis Udmurtia parlamendihoone ees teadlane ja udmurtide õiguste eest võitleja Albert Razin. Arstide pingutustele vaatamata suri mees hiljem haiglas.

Radio Svoboda kirjutab, et Razin protestis enne surma hoone ees siltidega ning nõudis, et võimud pööraksid rohkem tähelepanu udmurdi keele ja rahva kaitsmisele. Udmurdi keel on üks soomeugri keeltest, mida kõneleb pisut üle 320 000 inimese.

Razin hoidis käes plakateid, millest ühel seisid avaari luuletaja Rassul Hazmatovi sõnad: „Ja kui mu keel peaks homme kaduma, siis olen mina valmis täna surema.“ Teisel oli kirjas: „On mul üldse isamaad?“

Protestiaktsioon läkski teenekale humanitaarteadlasele elu maksma. Haiglasse jõudes oli pea kogu ta keha põletushaavadega kaetud ning arstidel ei õnnestunud enam ta elu päästa.

Mehe kaasvõitleja Pjotr Timoškin räägib, et paar päeva varem palus Razin tal tulla teda ja plakateid pildistama. Sõbrale Razin oma aktsiooni lõppvaatusest ei rääkinud. Timoškin vastas, et ei julge midagi lubada, kuid ilmus siiski teisipäeva hommikul koos veel kahe mõttekaaslasega kohale. Razin saatis sõbrale sõnumi, et jääb hiljaks. Kui ta viimaks saabus, näis ta olevat normaalses meeleolus ja miski ei viidanud Timoškinile, et kaasvõitleja peagi oma elu lõpetab.

Enne kella üheksat hakkasid parlamendihoonesse sisenema poliitikud, kellest mitmed Razinit, vana tuttavat, ka tervitasid. Politsei vanahärrat ei tülitanud, ta andis neile juba eelnevalt meili teel teada, et kavatseb üksinda meelt avaldada. Sõbrad seisidki tema palvel pisut eemal ja tegid temast ülesvõtteid.

Ühel hetkel teatas Razin, et on väsinud ja läks autosse puhkama, tuli korraks tagasi ja ütles mõttekaaslastele, et nood võivad nüüd koju minna, kuid et kell kümme tuleb saadikutele kindlasti edastada tema koostatud avalik kiri. Seejärel ütles ta taas, et on väsinud ja vajab puhkust. Teised jäid veel korraks omavahel asju arutama, kuid kui ringi pöörasid, nägid tohutuid tuleleeke.

Timoškin üritas Razinit aidata, kuid juba oli hilja. Leegid olid nii võimsad, et abistajad ei pääsenud põlevale mehele ligigi. Lähedalasuva ajaleheputka müüjatar kutsus kiirabi ja tuletõrje, kes saabusid kümne minuti pärast. Razin suri hiljem haiglas.

Albert Razini põhimureks oli Vene riigiduuma eelnõu, mille kohaselt ei oleks Venemaal enam kohustuslik väikerahvaste lastele koolis emakeelt õpetada. Razin ja teised udmurdi teadlased anusid poliitikuid, et need vastaksid Moskvale eitavalt. Lisaks valutas Razin südant Udmurtia keskkonna ja majandusliku olukorra pärast. Ühe sõbra sõnul oli Razin lausa loodusekummardaja ning väga seda meelt, et loodust tuleb säilitada ning sellelt mitte midagi üleliigset võtta.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee