Eesti uudised

PROGNOOS: valitsusel tuleb kärpida 50 miljoni euro eest (1)

Marvel Riik, 10. september 2019 00:23
Rahandusminister Martin Helme.Foto: Ohtuleht

Rahandusministeeriumi suvine majandusprognoos näitab, et Eesti majandus kasvab aeglaselt ning toob lisaraha pensionäridele. Kasv aga ei tähenda seda, et kaob vajadus leida riigi rahalaekast kokkuhoiukohti. Rahandusminister Martin Helme sõnul tuleb seda kokku tõmmata 50 miljoni euro eest.

Järgnevatel aastatel Eesti majandus kasvab, kuid senisest aeglasemas tempos. Põhjuseks on see, et riigid, kes kõige rohkem Eesti majandust mõjutavad, ei õitse enam niivõrd. Seetõttu ei täida Eesti lähiaastatel oma täit kasvupotentsiaali, vaid satub varem või hiljem nende mõjutuste ohvriks. Rahandusministeeriumi arvutuste järgi on maailmamajanduse mõju Eestis juba tunda. Kui esimesel poolaastal prognoositi Eesti majanduse kasvuks 4,3%, siis teisel nähakse kasvu 2,5% ehk aasta peale kokku 3,3%. Järgmisel aastal langeb kasv 2,2%ni. „See on märkimisväärselt väiksem, kui viimastel aastatel on olnud. Parim aasta oli 2017, kui kasv oli 5,7%. Selliseid üle 5% kasvusid me lähiaastatel kindlasti ei näe,“ rääkis rahandusminister Martin Helme majandusprognoosi esitlemisel. Ühtlasi tuli tal nentida, et 2018. aastal tehtud plaanid 2019. aastaks ei pea vett ja  tuleb otsida kokkuhoiukohti. „Peame jooksva aasta eelarves tegema kärpeid suurusjärgus 50 miljonit eurot.“ Kuna riik elab võlgu, tuleb kärpeid teha ka järgmistel aastatel. Väiksem majanduskasv kandub üle nii palkadele kui ka tarbijahindadele. Kui mullu oli keskmine palk 1314 eurot, siis tänavu kasvab see 1404euroni ning järgmisel aastal 1484 euroni. Majanduse jahtudes eeldab ministeerium, et palgakasv jätkab aeglustumist, kuid tööjõupuudus hoiab sellel ikkagi kätt pulsil.

Kui mullu tõusid hinnad 3,4%, siis sel ja järgmisel aeglustub see 2,1%. Rahandusminister toonitas, et hindade aeglustumisse on oma panuse andnud valitsuse otsus langetada suvel alkoholiaktsiisi. Alkohoolsed joogid on selle tulemusel pea 6% odavamad kui aasta tagasi. Ja kuna kaupmehed müüvad veel kõrgema aktsiisimääraga jooke, jõuab madalam maksumäär lõplikult hindadesse sügisel.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

23.09.2019
ÕL VIDEO | Seitsmeeurone erakorraline pensionitõus ajas pensionäri naerma
11.09.2019
PAREMSIRGE LÄTILE: lõunanaabri eelarves haigutab koletu alkoholiauk

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee